Bezpieczeństwo prowadzenia przewodów w automatyce.

W ciągu ostatnich lat dramatycznie zwiększyła się niezawodność i stopień złożoności maszyn. Niestety rozwój ten nie objął metod mocowania i prowadzenia przewodów, które nie zmieniły się właściwie od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Jednocześnie większość ekspertów zgadza się, że jednym z najważniejszych błędów popełnianych przez projektantów jest niedocenianie kwestii prowadzenia przewodów. Podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Robotic Industries Association (RIA), stwierdzono, że problemy z przewodami są jedną z głównych przyczyn przestojów w zakładach przemysłowych. Problemy zaczynają się od splątanych i skręconych kabli, a kończą na przerwach w pracy, utracie klientów i planowanych zysków.

Dlatego zaleca się, aby:

  • Dzielić wiązki przewodów na segmenty, ponieważ podział na krótsze odcinki zapobiega zawijaniu się przewodów, ich chwytaniu oraz zaczepianiu o maszyny, co z kolei minimalizuje ich naprężenia.
  • Każdy segment przewodów powinien być w jak najmniejszym stopniu "uporządkowany" za pomocą opasek kablowych, czy taśmy izolacyjnej. Te niedrogie i popularne rozwiązania mają minimalizować splątywanie się przewodów, a zamiast tego są przyczyną ich skręcania się i uszkodzeń. Zamiast tego należy używać odpowiednich osłonek na przewody i węże. 
  • Każdy segment powinien zawierać skrzynkę przyłączeniową umożliwiającą szybką diagnostykę i wymianę przewodów.
  • Należy stosować modułowe i, jeśli trzeba, wieloosiowe korytka oraz łuki kablowe
  • Należy pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca wewnątrz korytka zawierającego przewody elektryczne, węże pneumatyczne i przewody innych mediów. Przewody i węże powinny w miarę swobodnie poruszać się w korytku, jednak nie w stopniu, który mógłby prowadzić do obrażeń ciała pracowników. Pomiędzy przewodami i wężami należy zostawić około 10-procentowy luz.
  • W miarę możliwości należy stosować przewody specjalnie zaprojektowane i przetestowane w zastosowaniach wymagających wysokiego poziomu skręcania. Należy wziąć pod uwagę odporność przewodu na skręcanie oraz jego ekranowanie. Przewody ekranowane wiążą się z większym ryzykiem awarii, ponieważ ciągłe ruchy mogą łatwo uszkodzić osłonę kabla. Dlatego, jeśli jest to możliwe, należy używać przewodów nieekranowanych, o wysokiej elastyczności.

 

I najważniejsze: 

Optymalne prowadzenie przewodów w automatyce sprowadza się do zasady "im mniej, tym lepiej".

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail: sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2020 © Automation Trader