Blog tematyczny

Główne przyczyny awarii silników używanych w automatyce przemysłowej i jak się przed nimi ustrzec

Główne przyczyny awarii silników używanych w automatyce przemysłowej i jak się przed nimi ustrzec

Część 2, Łożyska. 

Wydawałoby się, że spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne, by łożyska silnika działały długo i niezawodnie. Zadbano o właściwy sposób ich przechowywania, konserwację, odpowiedni smar i poprawną instalację. A jednak nieustannie dzieje się coś dziwnego: słychać nietypowe odgłosy, a z obudowy wycieka zużyty smar. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być... wyładowania elektryczne. 

Obróbka elektroerozyjna EDM (Electrical Discharge Machining) to proces, w którym materiał obrabianego przedmiotu usuwany jest w wyniku erozji elektrycznej zachodzącej w trakcie serii wyładowań pomiędzy elektrodą roboczą i powierzchnią obrabianego przedmiotu zanurzonego w dielektryku. Proces ten umożliwia obróbkę materiałów bardzo twardych, jak np. hartowane stale, czy węgliki spiekane.

Zjawisko to jest bardzo pożądane w  obróbce metali, ale niekoniecznie w systemach automatyki.

Błądzące prądy elektryczne przemieszczają się z wału silnika, przez łożyska i obudowę, szukając uziemienia. Ponieważ łożyska kulkowe stykają się ze smarem, łuki wyładowań powodują erozję materiału, pogorszenie właściwości smaru, wydzielanie ciepła i uszkodzenia łożyska. Zjawisko to może skrócić żywotność łożysk do zaledwie kilku miesięcy. Nawet tych, które powinny bezawaryjnie pracować długie lata. Z tego względu szukanie przyczyn awarii należy zacząć od skontrolowania uziemienia silnika, ponieważ nawet bardzo niewielkie, nieuziemione napięcia powodują powstawanie wyładowań elektrycznych pomiędzy kulkami łożyska i jego bieżnią. 

Jak rozpoznać problem?

  1. Początkowo wyładowania elektryczne powodują uszkodzenia bieżni łożyska i zmniejszają średnicę kulek. Uszkodzeniu ulega także koszyk łożyska. Ponadto, w wyniku wyładowań i tarcia powstaje duża ilość ciepła, które prowadzi do degradacji właściwości smarnych smaru, zanieczyszczonego dodatkowo cząstkami metalu. Smar taki może wyciekać z łożyska i być widoczny na jego obudowie
  2. Gdy łożysko ulega degradacji i nie jest smarowane, wydzielane są jeszcze większe ilości ciepła. Także ze względu na coraz większe tarcie. Powoduje to rosnący hałas na styku metalu z metalem
  3. Jeśli łożyska ulegną dalszemu uszkodzeniu (a nawet zniszczeniu), silnik będzie pracować nierówno i bardzo głośno.

Jak ustalić, czy łożyska silnika zostały uszkodzone przez wyładowanie elektryczne i rozwiązać problem?

  1. Zmierzyć napięcie na elementach silnika. Obecność napięcia wskazuje, że u podstaw awarii mogą leżeć wyładowania elektryczne.
  2. Skontrolować uziemienie i kable układu napędowego pod kątem prawidłowości uziemienia i nienaruszonego ekranowania przewodów. W razie wykrycia jakichkolwiek problemów, należy je usunąć i ponownie zmierzyć napięcia.

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail: sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2020 © Automation Trader