Blog tematyczny

Jak dobrać falownik do aplikacji przemysłowej?

Jak dobrać falownik do aplikacji przemysłowej?

Współczesne procesy produkcji wykorzystują coraz bardziej zaawansowane systemy automatyki, działające z coraz większą prędkością. Do sterowania silnikami trójfazowymi pracującymi w tych systemach powszechnie stosowane są falowniki. Dlatego właśnie tak ważny jest wybór falownika, który będzie odpowiadać wymaganiom konkretnego zastosowania. 

Kryteria wyboru falownika 

Dokonując wyboru falownika, należy odpowiedzieć na pięć podstawowych pytań: 

Do czego będzie służył falownik?

Podstawową kwestią jest dopasowanie charakterystyki obciążenia do charakterystyki falownika. Należy go dobrać w ten sposób, by moc wyjściowa falownika zaspokajała, a nawet przekraczała zapotrzebowanie silnika na moc niezbędną przy rozruchu oraz w czasie stabilnej pracy stało- lub zmiennoprądowej. Należy sprawdzić takie parametry silnika jak:

- napięcie zasilające, moc i prąd silnika

- typ połączeń

- oraz obroty 

Jak dobrać falownik do parametrów źródła zasilania?

Kolejnym krokiem jest określenie dostępnego napięcia wejściowego, częstotliwości oraz mocy. Należy też sprawdzić, czy w szafie sterowania znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na falownik wraz z niezbędnymi akcesoriami. 

Jak dobrać falownik do procesu?

Wybierając falownik należy przemyśleć dwa ważne zagadnienia:

Informacja zwrotna: Należy tu określić oczekiwania dotyczące konkretnego zastosowania. Dzięki dużej wewnętrznej pamięci, szybkim procesorom i układom wejścia wyjścia wiele falowników pracuje obecnie jako kontrolery procesów, a nie prędkości. Mogą zliczać impulsy, określać sposób zatrzymania silnika, czy przesyłać sygnał błędu. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju procesu i mierzonych sygnałów, falowniki służą do sterowania pracą silnika.

Komunikacja: w niektórych przypadkach wystarczy zwykły wyświetlacz, w innych - komunikaty przesyłane przez wyjścia analogowe lub cyfrowe. Z kolei, gdy niezbędne jest gromadzenie dużej ilości danych, np. w celach statystycznych, dobrym rozwiązaniem jest komunikacja przez sieć fieldbus, czy przemysłowy Ethernet.

Jak wybrać obudowę falownika? 

Odpowiednia obudowa wydłuża czas pracy falownika i zapewnia właściwą ochronę. 

Wiele falowników jest częścią dużych systemów i pracuje w czystych, klimatyzowanych sterowniach - urządzenia takie wymagają obudów o minimalnym stopniu ochrony. 

Jednak większość falowników pracuje na terenie zakładów, w bardzo zmiennych warunkach. Z tego względu, dobór odpowiedniej obudowy jest kluczem do ich długotrwałej pracy. Zgodnie z klasyfikacją UL/NEMA:

- Obudowa klasy 1 przeznaczona jest do pracy w czystym, suchym otoczeniu, w temperaturach 0 - 40°C, na wysokości do 1000 m.n.p.m.

- Obudowa klasy 12 - do pracy w wilgotnym i zanieczyszczonym otoczeniu, czyli standardowych warunkach panujących w większości zakładów produkcyjnych.

- Obudowa klasy 4 - do pracy w mokrym i bardzo zanieczyszczonym środowisku. 

Jak wybrać producenta falownika?

Jedną z bardziej istotnych kwestii z punktu widzenia instalacji i działania falowników jest wsparcie techniczne zapewniane przez producenta. Dobry dostęp do serwisu może okazać się niezbędny do działania linii produkcyjnej, oznaczać krótsze przestoje i mniejsze straty. Z tego względu przy wyborze producenta, najlepiej jest wybrać lokalnego, autoryzowanego dostawcę producenta i trzymać się z daleka od każdego, kto nie posiada wykwalifikowanego serwisu.

Należy też zwrócić uwagę na gwarancję produktu. Powszechnie stosowane są gwarancje na okres od 18 miesięcy do dwóch lat. Jednak niektórzy producenci oferują gwarancje trwające pięć lat i dłużej. 

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail: sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2020 © Automation Trader