Blog tematyczny

Keyence postanowił zwiększyć automatyczną inspekcję dzięki nowym telecentrycznym systemom pomiarowym

Keyence postanowił zwiększyć automatyczną inspekcję dzięki nowym telecentrycznym systemom pomiarowym

Firma Keyence została założona w prefekturze Hyogo w 1972 roku jako Lead Electric, specjalizująca się w czujnikach do automatyzacji fabryk. Zmiana nazwy nastąpiła w 1986 roku, wywodząc swoją nazwę od „klucza do nauki”. Firma stała się światowym liderem w dziedzinie czujników i systemów wizyjnych, napędzanych innowacjam i szybkim cyklem rozwoju produktu. Firma Keyence wypuściła niedawno swój najnowszy telecentryczny system pomiarowy.

System telecentryczny wykorzystuje skolimowaną wiązkę światła między źródłem światła a odbiornikiem obrazu. Źródło światła (którym może być dowolne jasne źródło punktowe) przechodzi przez serię soczewek, tworząc skolimowaną wiązkę. Stamtąd skolimowana wiązka jest podawana do systemu kamer. Obiekty są umieszczane na drodze wiązki skolimowanej. Niezależnie od tego, gdzie obiekty znajdują się w wiązce, w kamerze pojawią się w odpowiednim rozmiarze. Taka konfiguracja umożliwia obszar obrazowania bez głębi ostrości, ponieważ wszystkie obiekty na ścieżce skolimowanego światła wydają się ostre. Telecentryczny system pomiarowy wykorzystuje fakt, że obiekty w skolimowanej wiązce rzucają na aparat idealną sylwetkę, która zachowuje swoje wymiary i kształt. Komputer podłączony do aparatu może następnie wykorzystać obraz monochromatyczny do pomiaru wielkości obiektu i cech jego konturów.

Niedawno firma Keyence przedstawiła serię TM-X5000, która oferuje rozwiązania przemysłowe, szybki system obrazowania idealny do wykrywania defektów. System składa się ze źródła światła zielonego i systemu obrazowania o czasie naświetlania zaledwie 0,1 ms. Nowa seria ma głębokość ± 15 mm, co pozwala na szeroki zakres zmienności obiektów przechodzących przez skolimowaną wiązkę. Pomiary sylwetki zapewniają dokładność do ± 0,2 um. System automatycznie kalibruje się w celu wyrównania.

Seria TM-X5000 może być używana w połączeniu z lustrami, aby umożliwić podgląd pod kątem 90 stopni. Prosta procedura wyrównania może pomóc operatorom stworzyć dowolny system obrazowania, jakiego potrzebują. Kompaktowa konstrukcja głowicy oznacza również, że TM-X5000 może być używany w kompaktowych zastosowaniach, w których inne systemy byłyby tradycyjnie zbyt duże do użycia.

TM-X5000 może być używany w prawie wszystkich procesach przemysłowych. Większość systemów produkcyjnych wymaga kontroli optycznej pod kątem dokładności wymiarowej. Chociaż można to zrobić za pomocą laserów lub kamer obrazowych, TM-X5000 można zintegrować z linią produkcyjną, na której produkty przemieszczają się z dużą prędkością. Użycie sylwetek oznacza, że ​​system może ignorować przezroczystość obiektu, szczegóły powierzchni lub wykończenie powierzchni i skupiać się tylko na obrysie obiektu. Wiele TM-X5000 może być używanych w różnych płaszczyznach, aby uzyskać trójwymiarową sylwetkę testowanego produktu. TM-X5000 ma również zastosowanie poza linią produkcyjną ponieważ system ten może również określić, czy bicie wiertła jest zminimalizowane, aby zapewnić powtarzalność głowicy robota i wykryć małe nieprawidłowości na powierzchni.

źródło: control

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader