Blog tematyczny

Montaż panelu sterowniczego. O czym trzeba pamiętać, a czego się wystrzegać?

Montaż panelu sterowniczego. O czym trzeba pamiętać, a czego się wystrzegać?

Rozwój w dziedzinie automatyki na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat nabrał ogromnego rozpędu. W coraz większej liczbie procesów człowieka da się zastąpić maszynami, które jednak byłyby bezużyteczne, gdyby nie panele sterownicze, dzięki którym można nimi zawiadywać.

Jeśli wspomniany rozwój automatyki wzniósł zaawansowanie technologiczne na niespotykany dotąd poziom, to logicznym wnioskiem jest, że także w dziedzinie paneli sterowniczych musiał dokonać się stosowny postęp. W przypadku bardziej skomplikowanych maszyn oraz robotów także i one muszą cechować się nieco większym poziomem zaawansowania. Świat paneli sterowniczych jest jednak bardzo pojemny i można je spotkać również przy okazji nieco prostszych urządzeń. 

Poza zastosowaniami czysto przemysłowymi, gdzie mówimy o znacznie większej skali, panele sterownicze towarzyszą nam także w codziennym życiu. Rozglądając się po domu na pewno znajdziemy urządzenia, które je posiadają. 

Jak takie panele wyglądają?  Z czego się składają? Czy ich instalacja jest prosta i - co najważniejsze - jak się ją przeprowadza? 

Zaczynamy od podstaw

Żeby jakiekolwiek urządzenie elektryczne - a takim jest właśnie nasz panel - mogło zadziałać, potrzebne mu jest odpowiednie zasilanie. W przypadku, który wzięliśmy na warsztat będzie to doprowadzenie 230 voltów prądu przemiennego. Operacja musi być oczywiście odpowiednio przygotowana poprzez zabezpieczenie nie tylko samej instalacji, ale również użytkowników. Żeby osiągnąć ten cel, trzeba będzie dodać do panelu odpowiednio wyłącznik nadprądowy, a także różnicowo-prądowy. 

Dopełniając wszystkich wspomnianych względów bezpieczeńtwa, można przejść już bezpośrednio do montażu zasilacza - 24 volty prądu stałego. - Pytanie, dlaczego właśnie 24 volty? Po pierwsze, jest to napięcie bezpieczne - stwierdził współpracujący z Automation Trader Mariusz Lenar z kanału Techniczny Garaż. - Po drugie, jest to również napięcie wystarczające do zasilenia różnych urządzeń, np. cewek elektrozaworów czy małych silników - dodał.

Nie jest żadną tajemnicą, że w większości maszyn i paneli stosuje się właśnie napięcie 24 voltów prądu stałego dla sygnałów sterowania. Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak reguła i można się w rzeczonym temacie spotkać nie tylko z innymi napięciami, ale również innymi prądami.

Zanim zbudujesz - narysuj!

Przejście do montażu panelu powinno zostać poprzedzone nie tylko przygotowaniem odpowiedniego miejsca, niezbędnych narządzi i komponentów, ale równie narysowaniem stosownego schematu.  

- Wszystko musi się zgadzać. To co pojawi się na schemacie będzie miało swoje odbicie przy montażu samego panelu - kontynuował Mariusz Lenar. - Jedną z takich ciekawostek przy okazji rysowania schematu, jest to, że nie trzeba tam umieszczać oznaczenia uziemienia. Całość straciłaby wtedy na przejrzystości, a przecież uziemienie występuje w zasadzie w całym panelu, więc nie ma takiej potrzeby - stwierdził.

 

automatyka

 

Rysowanie schematu jest często zadaniem niezwykle mozolnym i wymagającym skupienia. Sytuacja, w której zajmująca się montażem osoba jest kimś kompletnie innym od tej, która kreśliła schemat nie jest wcale skrajnym przypadkiem, dlatego skrupulatność i dbałość o szczegóły na pierwszym odcinku „tworzenia” jest bardzo ważna, by nie pójść o krok dalej i nie stwierdzić, że jest absolutnie kluczowa. 

Czego wspomniana kronikarska wręcz drobiazgowość powinna dotyczyć? Oprócz kwestii oczywistych, jak wypełnianie odpowiednich rubryk w tabelkach, a także stosowaniu należytego nazewnictwa, warto zwrócić również uwagę na inne rzeczy. Jedną z nich jest dodawanie jak największej liczby informacji o sprzęcie, chociaż nie przez wszystkich jest to wymagane. Dopisanie nazwy producenta czy też numeru katalogowego na pewno będzie dodaną wartością do projektu. To samo będzie dotyczyć makr konkretnych aparatów, jak np. falowników czy sterowników, których pojawienie nie w schemacie może być niezwykle pomocne, chociażby ze względu na szukanie nazw odpowiednich przyłącz.

Unikaj chaosu

Przy okazji rysowania schematu trzeba mieć z tyłu głowy, że będą go czytać inne osoby. To co dla nas jest oczywiste, a odnalezienie się w gąszczu linii i odniesień nie stanowi problemu, dla innych może się okazać drogą przez mękę. Ergo? Wybór jest jeden - zachowanie odpowiedniego porządku i schludności, tak by również osoba „z zewnątrz” mogła się zorientować o co chodzi. Nie przecinamy więc lini, a jeśli na jednej stronie dostrzegamy zbyt duże nagromadzenie elementów, to po prostu tworzymy nową.

W przypadku naszego panelu sterowniczego nie jest to potrzebne, jednak jeśli w grę wchodzą już sterowniki z kategorii PLC, to dobrą praktyką jest również współpraca z programistą, który powinien według własnej terminologii opisywać konkretne wejścia, wyjścia etc. 

Warto również w tej sytuacji pamiętać o słowach starego porzekadła, według którego praktyka czyni mistrza. Im dokładniej poznamy program, na którym pracujemy (a tych na rynku jest sporo), tym łatwiej i szybciej będziemy się nim posługiwać, co znacznie ułatwi cały proces. 

Prezentowany przez nas rysunek schematu można zobaczyć na poniższym filmie. Jego kreślenie zaczyna się od 2 minuty i 7 sekundy materiału, choć oczywiście polecamy obejrzenie go od początku.

 

 

Autor kreśli tam przyłączanie konkretnych elementów. Dowiadujemy się, gdzie i dlaczego powstają stosowne mostki, terminale i wyjścia, tak by następnie móc już przejść do elementów fizycznych i samego montażu. Jego przebieg i kolejne etapy instalacji szczegółowo opiszemy w kolejnym tekście. 

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader