Blog tematyczny

Niemiecki gigant ma poważne problemy

Niemiecki gigant ma poważne problemy

Nie jest to łatwy czas dla Siemens Energy. Niemiecki koncern energetyczny wpadł w bardzo poważne tarapaty, stając na krawędzi upadku.

W Automation Trader poświęcaliśmy na przestrzeni ostatniego roku sporo miejsca kwestiom energetycznym. Zapraszaliśmy do studia znakomitych ekspertów, którzy odkrywali przed nami tajniki transformacji, czekających na firmy i zwykłych obywateli dyrektyw unijnych czy tego czym jest słynny ślad węglowy.

Wiatr zmian

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że sektor energetyczny będzie jedynie rósł w siłę, jednak od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainie, sprawy nie mają się już tak dobrze.

Najlepiej świadczy o tym właśnie fakt, że w poważne kłopoty popadł taki gigant jak Siemens Energy. Spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej Siemens AG od wielu miesięcy przynosi swoim akcjonariuszy jedynie ból głowy, a wszystko przez… wiatr.

A właściwie – jeśli mamy być dokładni – hiszpańską spółkę zależną, która zajmuje się energetyką wiatrową. Siemens Games popadła w poważne tarapaty z powodu wadliwych konstrukcji turbin, co z kolei przełożyło się całe mnóstwo problemów technicznych. Wszystko to sprowadziło się finalnie na rekordowe straty Siemens Energy.

Państwowa kroplówka

4,6 miliarda euro strat poddało pod wątpliwość dalsze funkcjonowanie spółki. Sprawa zaczęła robić się na tyle poważna, że do gry musieli włączyć się politycy. Niemcy postanowili podłączyć Siemens Energy pod kroplówkę finansową w wysokości 7,5 miliarda euro, jednak już dziś wiadomo, że rząd federalny przewidział całkowitą pomoc na poziomie aż 15 miliardów. 

Jak można było się domyślić, takie działanie wywołało sporą burzę. No bo jak to, prywatna firma ma być utrzymywana przy życiu za publicznych środków? Co z wolnym rynkiem i zasadami uczciwej konkurencji? Do tej pory głosy te pozostały bez odpowiedzi.

Co ciekawe, spółka Siemens Energy ustanowiła niechlubny rekord. Żaden inny podmiot notowany na DAX nie przyniósł bowiem od 2008 roku większych strat swoim inwestorom. Czy to jednak finalnie doprowadzi do odwołania zarządu i poważniejszych zmian w strukturze firmy? Szanse na to są niewielki.

Jak bowiem donoszą niemieckie media, inwestorzy nie są zgodni w kwestii udzielenia zarządowi absolutorium, jednak dużo bardziej optymistycznie do tematu podchodzi m.in. Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Własności Papierów Deutche. 

Czy faktycznie są powody, by spoglądać w przyszłość w kolorowych barwach? Niewykluczone, o czym może świadczyć chociażby umowa Siemens Games na dostarczenie nowych turbin wiatrowych, która opiewa na blisko 2 miliardy euro.

 

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader