Podobno od nowych technologii i sztucznej inteligencji nie ma już odwrotu. Podobno AI całkowicie zdominuje kolejne gałęzie naszego życia, przemysłu i gospodarki? Podobno. Jednak w Europie podchodzą do tematu – przynajmniej na razie – ze sporą dawką ostrożności.
Spis treści
Droga bez odwrotu?
Na łamach Automation Trader i MATT asking wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy poruszaliśmy tematykę sztucznej inteligencji, postępu technologicznego, a także innowacji. Szybkość z jaką przemy do przodu jest niesamowita, a wpływ nowinek na funkcjonowanie zwykłego człowieka zwiększa się niemal z tygodnia na tydzień.
O tym, że to właściwie droga bez odwrotu przekonywali także nasi goście, znakomici fachowcy w swoich dziedzinach. Z naszych rozmów wyłaniał się dość klarowny obraz tego co nas czeka w najbliższej przyszłości i można było odnieść wrażenie, że boomu na AI i korzystanie z technologicznych usprawnień nic już nie zatrzyma.
Wolniej i ostrożniej
Jak się jednak okazało, wiele firm podchodzi do tematu ze sporą dawką ostrożności, o czym może przeczytać w najnowszym raporcie IDC.
Co z niego wynika? W dokumencie pod roboczym tytułem „GenAI Survey 2023” możemy przeczytać, że zaledwie 30 procent firm na Starym Kontynencie poczyniło inwestycje w zakup oprogramowania, szkolenia i najróżniejsze konsultacje dotyczące tematyki GenAI, a więc generatywnej sztucznej inteligencji. Kolejne 20 procent przygotowuje się z kolei do tego, by tego typu rozwiązania wprowadzać w najbliższej przyszłości.
Czy to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę fakt jak dużo mówi się o AI i korzyściach, które z niej płyną, można odnieść wrażenie, że te wartości powinni być dużo większe. Jak to bowiem tak, bez wsparcia AI prowadzić swój biznes? Wielu zapewne byłoby takich, którzy ze zdziwienia popuka się teraz w czoło.
Co wybrać?
Warto jednak pamiętać o czym mówiła w studio Automation Trader Maria Parysz, jedna z najlepszych specjalistek w tym temacie w Polsce. Jej zdaniem, wielu przedsiębiorców chciałoby skorzystać z rozwiązań AI, szczególnie jeśli robi to już konkurencja, ale nie do końca wiedzą co wybrać i od czego zacząć. Ergo? Podstawą zawsze jest dokonanie analizy własnej firmy i swoich potrzeb, a dopiero potem wybranie takiego rozwiązania, które będzie najlepsze, najbardziej optymalne i przynoszące największe korzyści.
Co ciekawe, ze wspomnianego raportu IDC wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat sytuacja na rynku europejskim może się zmienić, a pula firm, które zaczną korzystać z GenAI wzrośnie do nawet 50 procent.
Wszystko to będzie pokłosiem zwiększania wydajności – szacuje się, że nawet o około 5 procent – i licznych usprawnień na polu optymalizacji, rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną czy łańcuchami dostaw.
A Wy? Czy już dzisiaj korzystacie z rozwiązań, które daje nowa technologia? A może jednak dopiero skalujecie swoje biznesy i szukacie tej najlepszej opcji?