Blog tematyczny

Rozwój robotyki, dlaczego ta dziedzina rozwija się w tak szybkim tempie?

Rozwój robotyki, dlaczego ta dziedzina rozwija się w tak szybkim tempie?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej słyszy się o robotach i robotyce. Dzieje się tak dlatego, że po raz pierwszy od debiutu GM Unimate w 1961 roku, uważanego za pierwszego robota przemysłowego, dziedzina ta ponownie zmienia światowe gospodarki. Tym razem wpływ może być dużo szerszy. Szczególnie w świetle pandemii COVID-19 , która pomogła przyspieszyć wdrażanie automatyzacji w różnych branżach.

Coraz częściej roboty pojawiają się w biurach, szpitalach i szkołach - zdecydowanie w środowiskach nieprzemysłowych - a także w magazynach, centrach logistycznych i małych centrach produkcyjnych. Coraz częściej są na naszych drogach i latają nad naszymi głowami. A to tylko kilka dziedzin, w których roboty szybko zyskują na sile, wykonując pracę bardziej wydajnie, niezawodnie, z mniejszą liczbą przerw w pracy i za mniej pieniędzy niż było to wcześniej możliwe. To podekscytowało wielu ludzi lecz również przysporzyło wielu zmartwień

Dlaczego dziedzina robotyki rozwinęła się tak bardzo w ciągu ostatnich kilku lat?
Istnieją cztery powody:

Spadające ceny czujników:

Zapotrzebowanie na komputery mobilne było dobrodziejstwem dla rozwoju robotyki, co doprowadziło do spadku cen, szybkiego postępu i miniaturyzacji technologii czujników. Podobnie ceny lidarów i czujników podczerwieni, które wcześniej były najdroższymi urządzeniami do wykrywania robotów samonaprowadzających, spadły o 90% w dużej mierze dzięki agresywnemu rozwojowi samojezdnych samochodów przez Google Waymo. Kamery 3D, które kiedyś były poza zasięgiem wielu osób, dziś dostępne są od ręki dzięki inteligentnej pracy z algorytmami.

Rozwój oprogramowania typu open source:

W 2009 roku artykuł przedstawiony na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki (ICRA) IEEE przedstawił światu Robotic Operating System (ROS). ROS to pierwszy standardowy system operacyjny do rozwoju robotyki. Open source uwolnił programistów robotyki od czasochłonnego zadania tworzenia systemu operacyjnego od podstaw.

Szybkie prototypowanie 

Druk 3D umożliwia twórcy przejście od zaskakującego pomysłu do solidnego produktu w ciągu kilku godzin. Drukarki w pomieszczeniach produkcyjnych i na wydziałach inżynieryjnych uniwersytetów, z których niektóre pozwalają na drukowanie wielomateriałowe i metalowe, znacznie obniżyły barierę wejścia dla rozwoju robotyki. 

Konwergencja technologii

Wraz ze spadkiem cen czujników, ogromny sukces komputerów przenośnych pobudził postęp w rozpoznawaniu głosu i obiektów, które mają wyraźne zastosowania w robotyce. Towarzyszy temu przewidywalny wzrost mocy obliczeniowej z roku na rok, wraz z pojawieniem się chmury i technologii IoT.

źródło: zdnet

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader