Blog tematyczny

Skracanie czasu przestojów

Skracanie czasu przestojów

Dążenie do maksymalizacji zysków sprowadza się niestety z reguły do ograniczania kosztów operacyjnych. Szczególnie w przypadku zakładów produkcyjnych. A ponieważ wielu managerów ciągle kojarzy koszty utrzymania ruchu wyłącznie z wydatkami, to właśnie głównie tu szuka się oszczędności.

 

Jednak jednym z największych błędów popełnianych przez tych managerów jest nieznajomość prawdziwego kosztu nieprzestrzegania procedur utrzymania ruchu, czyli kosztów przestojów, które to koszty powinny zostać przeliczone na konkretną i niebagatelną sumę w Złotych Polskich. Tym bardziej, że dosyć często nie wszyscy w firmie pamiętają, że podjęcie działań zaradczych, mających na celu skrócenie lub wręcz wyeliminowanie przestoju, oznacza większe zyski firmy. 

 

Skrócenie czasu przestojów = Wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy = Większa wydajność = Większe zyski

 

Chcieliśmy przedstawić tu kilka prostych sposobów usprawnienia, niewielkim kosztem, procedur utrzymania ruchu. 

 

Audyt oceny ryzyka

To podstawowy i najbardziej skuteczny sposób wykrycia najsłabszych punktów w systemach zakładu produkcyjnego, pozwalający dojrzeć problemy i znaleźć rozwiązania, zanim te problemy doprowadzą do zatrzymania produkcji. 

Procedury audytów oceny ryzyka zostały szeroko opisane i z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej odpowiednie do potrzeb swojego zakładu. 

 

Instalacja niedrogich czujników

W świecie, który w coraz większym stopniu jest oparty na gromadzeniu i analizie danych, a także dzięki rozwojowi Internetu Rzeczy (IoT), przemysł coraz częściej wykorzystuje czujniki do monitorowania - okresowo lub w czasie rzeczywistym - parametrów maszyn, takich jak: temperatura, napięcie i natężenie prądu AC/DC, ciśnienie, przepływ, wibracje, czyli warunków, które mogą mieć wpływ na prawidłową i długotrwałą pracę sprzętu. 

Czujniki te są niedrogie, wyposażone baterie o długim czasie pracy i mogą zostać w prosty sposób zainstalowane w dowolnej maszynie. A ponieważ pozwalają kontrolować i rejestrować właściwie dowolne sygnały, warte są wyłożenia kwoty niewielkiej w porównaniu do kosztu przestoju lub naprawy urządzenia lub całego systemu.

Warto tu zauważyć, że zgodnie z raportem magazynu Research & Markets z 2017 roku monitorowanie stanu urządzeń to stale rozwijająca się praktyka biznesowa, a szacowana wielkość tego segmentu rynku w USA wynosi już około 11 miliardów dolarów.

 

Gromadzenie i analiza danych zebranych przez czujniki

Wiele zakładów przemysłowych stosuje obecnie zdalne systemy akwizycji danych pozwalające przesyłać, rejestrować i gromadzić dane analogowe oraz cyfrowe, a także analizować i monitorować informacje zebrane przez czujniki. Są to bardzo wygodne rozwiązania wspierające konserwację zachowawczą, umożliwiające dostrzeżenie problemów zanim spowodują one przestoje i zaalarmowanie osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w przypadku pojawienia się niestandardowych sytuacji. 

Rozwiązania te wykorzystują do przesyłania danych Wi-Fi, Ethernet, FTP, modemy oraz chmury i umożliwiają:

  • Pozyskiwanie danych
  • Dostęp on-line do wszystkich danych pomiarowych i informacji o stanie urządzeń
  • Zautomatyzowaną transmisję danych w ustalonych odstępach czasu, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. 
  • Natychmiastowe powiadamianie o alarmach i usterkach za pośrednictwem wiadomości e-mail, wiadomości SMS oraz telefonicznie (za pomocą wygenerowanych komunikatów głosowych).

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail: sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2020 © Automation Trader