Blog tematyczny

Soft start. Urządzenie dużej wagi dla automatyki przemysłowej

Soft start. Urządzenie dużej wagi dla automatyki przemysłowej

Czym jest soft start? Jak działa i jakie ma zastosowanie? Jak się okazuje, to urządzenia - chociaż nazwa na to nie wskazuje - mają spore znaczenie.

Co to jest?

- Czym właściwie jest taki soft start? To urządzenie, które ogranicza napięcie na starcie silnika - komentował ekspert Automation Trader, Mariusz Lenar. - Wszystko po to, by ten rozruch był łagodniejszy i żeby następował stopniowo. Żeby silnik od razu nie wskoczył na pełne obroty - dodał.

Konkrety? Po co właściwie stosuje się takie urządzenia? - Powodów jest wiele. Wyobraźmy sobie bowiem, że mamy do czynienia z dużymi wentylatorami, które napędzane są paskami. I ten wentylator musi się na początku rozpędzić, a gdyby silnik od razu wszedł na swoją moc nominalną, to mogłoby to przykładowo doprowadzić do przepalenia tych pasów lub wielkich przeciążeń na łożyskach - stwierdził Lenar

Opowieść eksperta

- Tych urządzeń jest jest dużo więcej. Zagęszczarki, miksery, duże młyny. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą masą i te wszystkie elementy trzeba rozpędzać powoli - zakończył nasz ekspert.

Wszystko o soft startach o wiele więcej znajdziecie na naszym kanale wideo, gdzie nasz ekspert w przystępny i wyczerpujący sposób opowiada o całym zagadnieniu.

 

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader