Blog tematyczny

Wyzwania i optymizm

Wyzwania i optymizm

W jakich nastrojach w nowy rok wchodzi biznes? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Economist Impact, a także DP World wynika, że najwięksi gracze na rynku niezmiennie utrzymują lekki, ale jednak optymizm, co do globalnego handlu - i to mimo bezustannych napięć na szachownicy geopolitycznej.

Coroczny raport „Trade in Transition" pokazał, że mimo obaw dotyczących obecnej sytuacji handlu światowego i jego ograniczeń, optymizm wśród przedsiębiorców jest cały czas napędzany wiarą w rosnącą rolę technologii i tym jakie ma ona znaczenie w transformacji efektywności i odporności łańcuchów dostaw, które od kilku dobrych lat są bardzo mocno nadwyrężone.

Minimalizowanie ryzyka

- Szukamy optymalnych rozwiązań w coraz bardziej niepewnym otoczeniu biznesowym - powiedział Sultan Ahmed bin Sulayem, przewodniczący grupy i dyrektor generalny DP World, którego cytuje „BMP”

Badanie wykazało, że zwiększone ryzyko geopolityczne w handlu światowym skłania firmy do podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka w łańcuchach dostaw poprzez eksplorację strategii friendshoringu (tworzenie powiązanych ze sobą sieci dostawców w ramach współpracujących ze sobą polityczne i militarnie państw) lub podwójnych źródeł dostaw. Ponad 1/4 firm już zdecydowała się na zmniejszenie liczby swoich dostawców.

Wzrosły także obawy dotyczące niestabilności politycznej, tarć handlowych i możliwej fragmentacji globalnej, które potencjalnie mogą ograniczyć wzrost transakcji w ujęciu międzynarodowym.

Mnogość rozwiązań

Blisko 1/5 firm wyraziła obawy dotyczące ceł na kluczowych rynkach, podczas gdy 22 procent podkreśliło wyzwania wynikające z niestabilności politycznej na rynkach źródłowych. Około 23 procent było zaniepokojonych zwiększonym niepokojem geopolitycznym.

- W 2024 roku, w obliczu zwiększonego ryzyka geopolitycznego i rosnącego wpływu zmian klimatycznych, obserwujemy zauważalny wzrost różnorodności podejść, jakie firmy stosują wobec swoich łańcuchów dostaw - powiedział John Ferguson, globalny lider nowej globalizacji w Economist Impact.

- Jasne jest, że technologia jest wdrażana we wszystkich obszarach łańcuchów dostaw, aby zapewnić, że firmy mogą dostosowywać się szybciej i sprytniej - dodał, cytowany przez „Business Insider”.

AI wchodzi do gry

Według badania, około 98 procent szefów firm już korzystało z sztucznej inteligencji przynajmniej w jednym aspekcie operacji, które dotyczyły łańcuchów dostaw.

Około 1/3 firm wykorzystała sztuczną inteligencję do redukcji ogólnych kosztów operacji handlowych oraz do poprawy planowania zasobów i łańcucha dostaw. Ponad 1/3 firm stwierdziła, że ​​użycie narzędzi cyfrowych do zarządzania zapasami było najskuteczniejszym sposobem na obniżenie ogólnych kosztów handlu i kosztów dostaw.

Co ciekawe, 1/3 ankietowanych stwierdziła, że będą skupiać się na zaawansowanej automatyzacji i robotyce w celu zwiększenia efektywności operacji logistycznych. Około 28 procent będzie korzystać z technologii blockchain w celu poprawy śledzenia i bezpieczeństwa danych, podczas gdy 21 procent wprowadzi sztuczną inteligencję, analizę dużych zbiorów danych i analizy predykcyjne dla uzyskiwania informacji w czasie rzeczywistym oraz prognozowania zakłóceń.

Badanie „Trade in Transition” zostało zlecone przez DP World i przeprowadzone przez Economist Impact, obejmujące 3500 liderów firm.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader