Newsy

Bitwa o Ziemię: Ekologia Kontratakuje

Bitwa o Ziemię: Ekologia Kontratakuje

45 procent - właśnie taki odsetek przedstawicieli dużych polskich firm jest zdania, że ekologiczne podejście do biznesu i implementowanie inicjatyw z tej dziedziny może im przynieść konkretne korzyści. Czy to dużo? Czy jednak wciąż za mało? To oczywiście kwestia dyskusyjna, jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że świadomość w tym zakresie z roku na rok jest większa.
 

Wspomniane dane pochodzą z raportu DNB Bank Polski „Kierunki 2020. Zielona odpowiedzialność biznesu. Czy biznes przyjazny środowisku się opłaca?”. Dość jednoznacznie wynika z niego, że świadomość biznesu w kwestii ekologicznego podejścia i dbania o środowisko naturalne stale rośnie, czego pokłosiem jest wdrażanie nowych rozwiązań, począwszy od tych najbardziej prozaicznych jak wymiana żarówek w zakładach produkcyjnych na energooszczędne czy segregacja śmieci w pomieszczeniach biurowych, po działania na dużo większą skalę jak choćby postawienie mocniejszego nacisku na transport kolejowy kosztem ruchu lotniczego.
 

Szukanie przewagi korzyści

Ekologiczne podejście to jednak nie tylko pojedyncze ruchy, które mają pozorować kształt zakrojonego dużo szerzej działania. Oczywiście, zdarzają się tacy, którzy próbują w ten sposób funkcjonować, ale dzisiaj zdecydowanie częściej mówimy o całościowych strategiach. Kompleksowych planach, które mają wpływać na funkcjonowanie biznesów na wszystkich możliwych frontach i - co oprócz pobudek czysto ideowych jest najważniejsze - przynosić wymierne korzyści.

Spoglądając na problematykę ekologii w przemyśle czy biznesie nie sposób odnieść wrażenia, że wciąż mamy jeszcze sporo do nadrobienia. - Firmy w krajach bardziej rozwiniętych znajdują się na wyższym poziomie rozwoju, co z kolei oznacza, że podstawowe dobre praktyki środowiskowe zostały już przez nie wdrożone - wyznał prezes DNB Bank Polski, Artur Tomaszewski. 

Zaległości w tym temacie są systematycznie nadrabiane i każdego roku zmniejszamy jako Polacy dystans do europejskiej i światowej czołówki. Wciąż jednak w tej kwestii kluczowa jest korzyść, którą można osiągnąć. Tą z kolei może być zdobycie przewagi na rynku, gdzie ekologiczna postawa jest nie tylko mile widziane, ale wręcz coraz częściej wymagana. - Już ponad 67 procent największych firm w Polsce wdrożyło inicjatywy mające na celu zmniejszenie ich  negatywnego wpływu na środowisko, a kolejnych 15 procent ma to w swoich planach na najbliższą przyszłość - powiedział Jacek Socha z PwC Polska. 
 

Klient musi wybrać

Dzisiaj nie można już mieć wątpliwości w kwestii tego, czego szukają konsumenci. Oprócz towarów i usług najwyższej jakości chcą oni również, by firma, na którą stawiają, reprezentowała pokrewne z nimi filozofie. Jedną z nich jest oczywiście dbałość o środowisko. Dla jednych jest to kwestia drugorzędna, ale dla innych kluczowa w kontekście postawienia na konkretne przedsiębiorstwo. Jeśli więc, ktoś w prywatnym życiu kładzie duży nacisk na ekologię, to mając wybór, gdzie ulokować swoje pieniądze, postawi na firmę, która jest mu bliższa pod kątem przekonań i tego jak podchodzi ona do zagadnienia ochrony środowiska.

Jednym z trendów ekologicznego myślenia w ujęciu biznesowym na dużą skalę, jest m.in. odwrót od produkcji i „konsumowania” towarów, które mają bardzo ograniczony termin użycia. Konkretne urządzenie po wyznaczonym czasie może po prostu przestać działać, co z kolei skłania do kupowania nowych i tak koło się zamyka. Można jednak podejść do tematu w inny sposób i spróbować wywrócić stolik do góry nogami. 

Właśnie z taką inicjatywą wychodzi Automation Trader, gdzie oprócz szeroko zakrojonych stanów magazynowych i trudno dostępnych części do automatyki przemysłowej, oferuje się również profesjonalny serwis. Bez konieczności wysyłania konkretnej części czy fatygowania się z nią osobiście, można wycenić jej naprawę zdalnie. Efekt? Konkretna oszczędność finansowa będąca pokłosiem braku płacenia za transport + pozostawienie w kieszeni kwoty, które może potencjalnie stać się różnicą pomiędzy naprawą konkretnego komponentu, a kupnem nowego. Dwie pieczenie przyrządzone na jednym ogniu muszą robić wrażenie, ale to przecież nie wszystko.

Dodatkowym plusem sytuacji, w której nie musimy wysyłać części / urządzenia, tylko po to, by wycenić ich naprawę jest fakt, że ma to swoje bardzo konkretne przełożenie na środowisko. Rzecz jasna, mowa tu o zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery, ograniczeniu produkcji zanieczyszczeń i odpadów w małym zakresie, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że dbałość o środowisko to praca zbiorowa, na którą składają się wysiłki pojedynczych osób i firm.
 

Fundament dla legislacji

Co ciekawe, podejmowanie różnych proekologicznych inicjatyw, ot takich jak choćby ta wspomniana zdalna wycena naprawy przez Automation Trader, bardzo często stają się podwaliną późniejszych aktów prawnych. O tym, że przedsiębiorcy widzą dalej i podejmują działania bez jakichś odgórnych nakazów, sami kreując swoją rzeczywistość, także na płaszczyźnie dbałości o środowisko, przekonywał wspomniany Jacek Socha. - Wielu przedsiębiorców wprowadza swoje inicjatywy, wyprzedzając przepisy prawa. Oznacza to, że poszukują oni w nich pewnego źródła przewagi rynkowej - stwierdził.

Docelowo, wszystkie te wspomniane działania prowadzą nas do szeroko pojętego Przemysłu 4.0, a właściwie czwartej rewolucji przemysłowej. Jej główne zagadnienia to już jednak temat na zupełnie inną opowieść, którą zdecydowanie szerzej omówimy w kolejnym tekście z naszego ekologicznego cyklu. 

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader