Newsy

Chiny ostrzegają i grożą palcem

Chiny ostrzegają i grożą palcem

Napięcia między Chinami a USA wciąż pozostają na bardzo wysokim poziomie, a jednym z kluczowych tematów w tej rywalizacji jest obecnie rynek mikroprocesorów. 

W miniony czwartek Chińskie Ministerstwo Handlu wydało oświadczenie, w którym ostrzegło przed skutkami prośby ze strony USA do południowokoreańskich producentów chipów o nieuzupełnianie ewentualnych braków w dostawach dla Chin. Według wspomnianego ministerstwa, taka prośba stanowiłaby zagrożenie dla stabilności globalnych łańcuchów dostaw, a więc też dla międzynarodowej gospodarki.

Chińskie władze apelują do odpowiednich rządów i firm o wspólne obronienie zasady wolnego handlu. Według rzeczniczki Ministerstwa Handlu Shu Jueting, każde działanie, które narusza wolny rynek i stabilność łańcuchów dostaw, nie tylko zaszkodzi gospodarce światowej, ale także spowoduje straty dla firm i konsumentów na całym świecie.

Rynek mikroprocesorów jest kluczowym elementem w obecnej rywalizacji między Chinami a USA o globalną dominację. Mikroprocesory są podstawowymi elementami w dzisiejszych urządzeniach elektronicznych, w tym w smartfonach, komputerach i innych urządzeniach, których powszechne wykorzystanie ma coraz większy wpływ na życie ludzi na całym świecie. W związku z tym kontrola nad produkcją mikroprocesorów daje strategiczną przewagę w tej rywalizacji, co z kolei prowadzi do zaostrzenia napięć między Chinami a USA.

Kontrola rynku mikroprocesorów nie jest jedynym punktem sporu między Chinami a USA. Dwie największe gospodarki świata od dłuższego czasu walczą o wpływy w różnych dziedzinach, w tym w handlu, technologii, obronności i polityce. Wymiany handlowe między Chinami a USA są na wysokim poziomie, a obie strony nałożyły na siebie szereg ceł i ograniczeń, co przyczynia się do wzrostu kosztów i obniżenia wydajności produkcji w wielu branżach.

Mimo że Chińskie Ministerstwo Handlu wzywa do obrony zasady wolnego handlu, to jednak Chiny same w sobie są krytykowane za swoje ograniczenia w zakresie handlu i inwestycji, zwłaszcza w branżach związanych z technologią. Chińskie firmy często są oskarżane o łamanie praw własności intelektualnej i nieuczciwe praktyki handlowe, co jest jednym z powodów, dla których USA nałożyły na nie szereg obostrzeń.

 

Foto: https://www.freepik.com/free-photo/china-metallic-flag-textured-flag-grunge-flag_24571086.htm#query=china%20war&position=0&from_view=search&track=ais" / Image by Allexxandar / on Freepik

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
[email protected]

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2023 © Automation Trader