Czy roboty powinny być opodatkowane jak ludzie? Bill Gates o podatku od robotów.

  Temat podatku od robotów budzi wiele kontrowersji w świecie automatyki. Tego typu podatek jest szeroko krytykowany przez Parlament Europejski. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tą krytyką. Znany przedsiębiorca i filantrop Bill Gates uważa, że taki podatek to konieczność.

  Coraz większy rozwój robotów skutkuje utratą pracy wielu ludzi z branży automatyki. Parlament Europejski poparł pomysł stworzenia prawa dla robotów, chcąc ustanowić zasady odpowiedzialności za wypadki z udziałem np. samochodów autonomicznych. Jadnak pomysł wprowadzenia podatku od robotów, który miałby sfinansować wsparcie dla osób tracących pracę z ich powodu został odrzucony.

  Bill gates uważa, że wprowadzenie tego rodzaju podatku jest wysoce prawdopodobne skoro praca ludzi już jest opodatkowana. Nieodłączną częścią wszystkich przychodów ludzkiego pracownika jest obowiązek płacenia podatków (podatek dochodowy, składki społeczne). Jeśli roboty mają wypierać potrzebę zatrudnienia czynnika ludzkiego, należy pomyśleć o opodatkowaniu ich na podobnym poziomie.

  Według Billa Gatesa tego typu podatek może spowolnić postęp we wdrażaniu robotyzacji. Uważa on, że tego typu bariera może okazać się lepsza niż niekontrolowane zastępowanie ludzi robotami, ponieważ może prowadzić to do poważnych konsekwencji. Sytuacja ta może doprowadzić do sprzeciwu ludzi wobec technologii lub nawet zakazywania pewnych rozwiązań. Strach ludzi przed innowacją będzie prowadził do zmarnowania jej potencjału. 

  W teorii Billa Gatesa podatek od robotów będzie w stanie uwolnić zasoby ludzkie oraz pomoże wykorzystać te zasoby w pozytywny sposób. Nadwyżkę siły roboczej będzie można wykorzystać do pomocy ludziom wzmacniając usługi socjalne dla osób starszych i niepełnosprawnych, lub wspomóc sektor edukacji. 

  źródło: dziennikinternautow 

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader