Newsy

Europa walczy o technologiczną niepodległość

Europa walczy o technologiczną niepodległość

Unia Europejska podjęła istotny krok w kierunku redukcji zależności od azjatyckich dostawców, osiągając porozumienie w celu wzmocnienia produkcji półprzewodników w Europie. Porozumienie, znane jako Ustawa o Układach Scalonych w UE, zostało osiągnięte pomiędzy Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi w odpowiedzi na zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane pandemią COVID-19.

Ekonomiczne następstwa pandemii doprowadziły do niedoborów i ujawniły podatności europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników. Obecnie azjatyckie firmy, zwłaszcza te z Chin i Tajwanu, dominują na światowym rynku półprzewodników. W celu rozwiązania tego problemu UE postawiła na produkcję lokalnych układów scalonych.

Prezydencja szwedzka w UE ogłosiła, że ustawa o układach scalonych wzmocni konkurencyjność Europy na skalę światową, stymulując ekosystem półprzewodników w regionie. Celem jest podwojenie obecnego udziału rynkowego Europy na poziomie globalnym do 20 procent do 2030 roku. Aby to osiągnąć, UE planuje pozyskać ponad 43 miliardy euro z inwestycji publicznych i prywatnych, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na układy scalone w Europie. Aby osiągnąć ten ambitny cel, konieczne będzie czterokrotne zwiększenie produkcji.

Niemiecka posłanka do Parlamentu Europejskiego, Henrike Hahn, podkreśliła na Twitterze, że porozumienie obejmuje alokację 3,3 miliarda euro na wsparcie rozwoju zdolności technologicznych i innowacji w sektorze półprzewodników w całej UE.

Ponadto, ustawa o układach scalonych jest zgodna z szerszą strategią Unii Europejskiej polegającą na zwiększeniu produkcji krajowej w celu zmniejszenia podatności na wstrząsy geopolityczne. Po wojnie na Ukrainie i inwazji Rosji UE szybko szukała alternatywnych źródeł energii, aby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich paliw kopalnych. Podobnie ustawa ma na celu zrównoważenie łańcuchów dostaw i zmniejszenie zależności od Azji.

Thierry Breton, komisarz ds. przemysłu UE, podkreślił znaczenie ustawy w zabezpieczaniu łańcuchów dostaw i redukcji wspólnej zależności od Azji. To porozumienie stanowi istotny kamień milowy w wysiłkach Europy mających na celu wzmocnienie jej konkurencyjności, sektora półprzewodników, a  także zapewnieniu bezpieczeństwa na przyszłość.

 

Foto: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/centralny-procesor-na-plycie-glownej-koncepcja-technologii_1164059.htm#query=chip&position=6&from_view=search&track=sph" / Obraz autorstwa xb100

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
[email protected]

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2023 © Automation Trader