Newsy

Maluch, który doprowadził do przełomu. Czym jest sterownik PLC?

Maluch, który doprowadził do przełomu. Czym jest sterownik PLC?

Sektor automatyki miał w całej swojej historii kilka momentów przełomowych. Jednym z nich było bez wątpienia pojawianie się na rynku sterowników PLC.
 

Programowalne sterowniki logiczne, bo tak brzmi pełna nazwa urządzenia to tak naprawdę małe komputery przemysłowe, które są używane do sterowania całą gamą maszyn. Pompy, silniki, wentylatory czy wyłączniki - wszędzie tam gdzie są, znajdziemy również wspomniane PLC.
 

- Nazywanie tych urządzeń sterownikami PLC to trochę masło maślane, ponieważ tak samo jak w przypadku diod LED, także i tu skrót zawiera sam w sobie nazwę, a więc programmable logic controller - przyznał ekspert Automation Trader Mariusz Lenar, którego możecie na co dzień usłyszeć w serii Warsztat Twórców.
 

Zanim w 1968 roku pierwsze sterowniki logiczne ujrzały światło dzienne, procesy związane z automatyką przemysłową były wykonywane przy pomocy obwodów przekaźnikowych. To sprawiało jednak, że nawet najprostsza czynność stwarzała problemy, a jak wiadomo, te są po to, by jest rozwiązywać. Tak też się stało i choć pierwsze PLC miały dość ograniczoną moc przerobową, to jednak z biegiem czasu, ich znaczenie i możliwości się zwiększały.
 

Dzisiaj to po prostu małe komputery o ogromnej mocy. - Taki kontroler można oczywiście programować na różne sposoby i zadawać mu różne funkcje, tak by zbierał informacje, następnie odpowiednio je przekształcał zgodnie z programem i w końcu wysyłał wyjście na interesujące nas urządzenie - dodał Lenar.
 

- Czym właściwie jest taki sterownik? To w zasadzie komputer, przynajmniej w teorii, taki jaki posiadamy w domach. Nie ma w nim oczywiście kart graficznych czy twardych dysków, ale zasada działanie jest identyczna. Jego zadaniem jest zbierania informacji, przekształcanie i wysyłanie - kontynuował. 
 

Ktoś mógłby więc zapytać, dlaczego do kontrolowania maszyn nie używa się zwykłych komputerów? - Dlatego, że zbyt duże skomplikowanie systemów operacyjnych i zbyt wiele wbudowanych urządzeń mogłoby doprowadzić do zawieszenia się systemu i zatrzymania takiej maszyny, a do tego nikt nie chciałby dopuścić - dodał.
 

Sterowniki PLC są pod tym względem prostsze i dużo bardziej stabilniejsze. Co więcej, posiadają one wyjścia, które są w stanie obsłużyć zdecydowanie dużo większe obciążenia od zwykłych komputerów. Oczywiście można do nich także podłączyć kolejne moduły, ale ich mnogość zwiększa ryzyko komunikacji i błędu. Jeśli zaś chodzi o PLC, to otrzymujemy wszystko w jednym urządzeniu.
 

Dzisiaj rynek sterowników logicznych jest niezwykle pojemny i oferuje klientom niezwykły wybór. Wśród najpopularniejszych producentów może znaleźć m.in. sprzęt Siemensa, Fanuca, Mitsubishi, ABB, Allena-Bradleya czy też nieco mniejsze sterowniki Wago. 

 

 

Luksus wyboru jest więc ogromny, ale warto na moment cofnąć się nieco w czasie i przypomnieć sobie jak to wyglądało przed wynalezieniem mikrokontrolerów czyli przed epoką tranzystorów. - W dawnych czasach maszyny były sterowane małymi przekaźnikami. Jak to możliwe, skoro ma on jedynie styk, który może być jedynie zwarty lub rozwarty i w zasadzie nie ma on żadnej pamięci? Tak, to prawda, ale w połączeniu z wieloma przekaźnikami może on już pełnić złożone funkcje - dodał Mariusz Lenar. - Sterowniki PLC działają na identycznej zasadzie, ale zamiast przekaźników używa się dzisiaj tranzystorów - zakończył.
 

Jeśli jesteś zainteresowany sterownikami PLC, których nie znalazłeś w ofercie Automation Trader, skontaktuj się z nami - postaramy się rozwiać Twój problem.

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader