Newsy

Ministerstwo rozwoju wprowadza ulgę na robotyzację

Ministerstwo rozwoju wprowadza ulgę na robotyzację

Zapowiadana przez Ministerstwo Rozwoju ulga na robotyzację ma wejść w życie już z początkiem 2021 roku. Modernizacja, polepszenie jakości, elastyczności oraz komfortu pracy to efekty, które rząd spodziewa się uzyskać dzięki nowym rozwiązaniom.

Ulga funkcjonować ma w sposób podobny do ulgi na badania i rozwój. Ministerstwo wskazuje na to, że konstrukcja ulgi wzorowana jest na doświadczeniach z ulgi B+R. Ulga na robotyzację ma pozwalać na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację w postaci:

- zakupu osprzętu

- szkoleń dla pracowników obsługujących sprzęt

- zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy

- zakupu oprogramowania

- zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów

Odliczenie kosztów na robotyzację w ciągu roku podatkowego będzie możliwe w momencie składania rocznego zeznania podatkowego poprzez dokonanie odpisu , tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe.

Wedle deklaracji resortowych ulga ma dotyczyć zarówno osób fizycznych (podatników PIT), jak i jednostek organizacyjnych uiszczających podatek CIT. Wszystkie firmy będą mogły skorzystać z nowych rozwiązań podatkowych, niezależnie od wielkości i branży. Z założenia przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku i obowiązywać do końca 2025 roku.

Wprowadzenie przepisów z perspektywy makroekonomicznej ma doprowadzić do dwuipółkrotnego wzrostu liczby robotów w Polsce. Robotyzacja również przyczyni się do wyeliminowania monotonnej i ciężkiej pracy fizycznej, którą do tej pory wykonywać musiał człowiek. To powinno wywołać przełożenie się na wzrost wydajności produkcji oraz poprawę konkurencyjności krajowej gospodarki na tle rynku globalnego.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ulga na robotyzację ma kosztować budżet państwa około 150 milionów złotych w pierwszym roku jej obowiązywania. Szacuje się, że przez cały pięcioletni okres trwania ulgi, budżet państwa może stracić ok. 1,1 miliarda złotych. Wiąże się to z tym, iż rządzący zakładają wzrost popularności inwestycji robotycznych do poziomu aż 315 milionów zł w piątym roku funkcjonowania ulgi. Według resortu finansów ulga podatkowa stanowić ma uzupełnienie ekosystemu działających w Polsce preferencji podatkowych o rozwiązania wspierające otwieranie nowych linii produkcyjnych. 

źródło: portalprzemyslowy

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader