Przemysł 4.0 to fakt

  Przemysł motoryzacyjny jest już od dziesięcioleci mocno zautomatyzowany i zawsze jako jeden z pierwszych wprowadzał nowości, zaawansowane narzędzia i podzespoły.

  Sprzęt zazwyczaj jest używany do jednego lub dwóch zadań, a każda kompilacja jest przenoszona wzdłuż linii produkcyjnej, gdzie w każdym punkcie funkcjonuje osobna robotyka. W tej konfiguracji nie ma nic złego, ale mogłaby ona być o wiele bardziej wydajna.

  Dzięki różnym nowym rozwiązaniom - w tym IIoT, przetwarzaniu w chmurze, drukowi 3D itp - cała dziedzina produkcji przeżywa małą rewolucję, dążąc do całkowitej automatyzacji. Niektóre z tych technologii pozwoliły na wprowadzenie nowych strategii. Na przykład druk 3D umożliwia wewnętrzny i szybki rozwój komponentów, podzespołów, a nawet pełnych wersji.

  Automatyzacja staje się coraz bardziej skoncentrowana i kształtuje kilka nowych trendów.

  1. CoBoty

  Podczas gdy znakomita część produkcji jest zautomatyzowana, nadal istnieje element ludzki. Tradycyjnie roboty wykonują prace powtarzalne, niebezpieczne, z którymi ludzie mogą sobie nie poradzić.

  Robotyka współpracuje teraz ze swoimi ludzkimi odpowiednikami. Te nowe typy maszyn nazywamy robotami współpracującymi lub botami.

  BMW to coboty - Poprawa bezpieczeństwa i jakości produkowanych towarów i komponentów. Inne firmy, które robią to samo, to np.  Nissan i Ford.

  2. Druk 3D

  Produkcja addytywna, znana również jako drukowanie 3D, staje się coraz bardziej powszechna w branży produkcyjnej. To, co kiedyś było głównie używane przez hobbystów i małe projekty, zostało teraz zmodernizowane. Technologia jest wykorzystywana do drukowania przy użyciu różnych nowych materiałów, od betonu i stali po drewno.

  Charakter druku 3D, który zasadniczo tworzy obiekty warstwa po warstwie od dołu do góry, będzie miał ogromny wpływ np. na sposób składania samochodów. Zaawansowane formy spawania, takie jak spawanie RF lub o częstotliwości radiowej, są często używane do bardziej trwałego łączenia części i komponentów. Takie działania są znacznie precyzyjniejsze niż używane dotychczas. Spawanie będzie zawsze wymagane w taki czy inny sposób, ale druk 3D minimalizuje jego potrzebę. Oznacza to, że powstałe komponenty i części są tak samo trwałe, ale wykonane w krótszym czasie. Można je również montować znacznie szybciej.

  Nie dziwi, że przemysł motoryzacyjny wykorzystał możliwości tej technologii, aby pomóc w tworzeniu i rozwijaniu różnorodnych komponentów do nowoczesnych pojazdów. Raport Wohlersa z 2015 r. Stwierdził, że pojazdy silnikowe stanowiły 16,1% rynku druku 3D w tym roku. Od tego czasu liczba ta znacznie wzrosła.

  Firmy takie jak Audi stosują obecnie techniki wytwarzania przyrostowego do drukowania metalowych prototypów i części zamiennych do swoich pojazdów. Rolls-Royce, Porsche i kilku innych idą w tym samym kierunku. Prototypowanie za pomocą druku 3D już nikogo nie dziwi, stało się wręcz podstawą tego typu działań.

  Ponieważ technologia staje się bardziej wydajna, tania i łatwo dostępna, dodatkowe organizacje motoryzacyjne włączą ją do swoich naturalnych procesów produkcyjnych.

  Ogólnie rzecz biorąc, automatyzacja nie jest niczym nowym w branży motoryzacyjnej i produkcyjnej. Technologie są dostępne od dziesięcioleci, aby przyspieszyć, zoptymalizować i sprostać najtrudniejszym i powtarzalnym obowiązkom. Tak jak ewoluowała nowoczesna technologia, zmieni się również przemysł motoryzacyjny.

  Coboty mogą pomóc zautomatyzować i ulepszyć wiele istniejących procesów, szczególnie tych, które nadal wymagają ludzkiego dotyku. Mogą również sprawić, że fabryki i urządzenia w fabryce będą bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla swoich ludzkich odpowiedników. Dużo się mówi o zaawansowanej robotyce

  źródło:industryeurope

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader