Przemysł robotyki przejdzie ze stałej automatyki na systemy mobilne.

  Według przewidywań nowego raportu rynkowego na 8 milionów robotów w 2030 roku, prawie 6 milionów będzie mobilnych.

  Rynek robotyki może ulec zmianie w ciągu następnych 10 lat. ABI Research twierdzi że do 2030 roku nastąpi ogromny wzrost we wszystkich podsektorach co podkreślono w całkowitej wycenie rynkowej na poziomie 277 mld USD, wzrost ten będzie równomiernie rozłożony. Szacuje się że do roku 2022 rosnąca przestrzeń robotyki mobilnej zacznie wyprzedzać tradycyjny rynek robotyki przemysłowej. Obecnie mobilna autonomia skupiona jest na przeładunku materiałów w łańcuchu dostaw ale nowy raport ABI Research „Roboty komercyjne i przemysłowe”, wskazuje, że roboty mobilne są gotowe wpłynąć na każdy sektor globalnej gospodarki w szerokim zakresie zastosowań.

  Podczas targów PACK EXPO w Las Vegas we wrześniu 2019 r. odbył się debiut robotów mobilnych. Kilku producentów sprzętu zaprezentowało roboty mobilne specjalnie dla branży opakowań. Jedna z firm, Mobile Industrial Robots (MiR) zaprezentowała swojego nowego autonomicznego robota mobilnego MiR1000. Przy ładowności 1000 kg może wytrzymać dwa razy więcej niż poprzednie modele MIR. Robot MiR1000 może automatycznie odbierać, transportować i dostarczać palety i inne ciężkie ładunki w różnego rodzaju warunkach. MiR1000 jak i jego poprzednik jest bezpieczną alternatywą dla wózków widłowych w hali produkcyjnej.

  Niektórzy dostawcy robotyki zaczęli łączyć technologie mobilne i cobot, aby stworzyć jeszcze bardziej elastyczną produkcję i lepszą wydajność operacyjną. Columbia/Okura przy współpracy z Universal Robots opracowują MiniPAL, jest to system mobilnej współpracy, który może obsługiwać szereg aplikacji w zakresie obsługi maszyn, paletyzacji i pakowania. Konfiguracja mobilna ułatwia przenoszenie i ponowne wdrażanie cobota do nowych procesów.

  Omron zaprezentował coś, co nazywa autonomicznym rozwiązaniem do mobilnej manipulacji - integruje samojezdne roboty mobilne LD z ramieniem cobota Omron TM. Jest to demo sprawdzonej koncepcji, które pozwala cobotom łatwo przenosić się tam, gdzie muszą być. Kuka Robotics przyjęła podobne podejście, montując coboty na robotach mobilnych i ustawiając je do współpracy w systemie współpracy. System Kuka łatwo dostosowuje się do zmieniających się procesów produkcyjnych w celu optymalizacji produkcji. Roboty mogą komunikować się ze sobą, aby łatwiej współpracować jako kompletny system.

  Według ABI Research rozróżnienie między AGV i AMR może być kwestionowane, ale AMR nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do zlokalizowania się i są wyposażone w czujniki i kamery do samodzielnej nawigacji w ich otoczeniu. Obecnie AGV stanowią większość wysyłek robotów mobilnych, ale do 2030 r. To się zmieni. Podczas gdy w 2030 r. Zostanie wysłanych 2,5 miliona pojazdów AGV, całkowita liczba AMR osiągnie 2,9 miliona w tym samym roku. Wynika to z malejących kosztów doskonałej nawigacji i chęci wbudowania elastyczności we floty robotów.

  źródło: automationworld

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader