Newsy

Strach przed sztuczną inteligencją narasta. Biały Dom zwołuje kryzysową naradę

Strach przed sztuczną inteligencją narasta. Biały Dom zwołuje kryzysową naradę

Sztuczna inteligencja to dziedzina, która nieustannie się rozwija i zdobywa coraz większą popularność. Wielu uważa - nie bez podstaw -  że ta technologia może odmienić świat, ale równocześnie niesie ze sobą szereg zagrożeń, których jeszcze nie do końca rozumiemy.

Dlatego też, rząd USA zdecydował się zaprosić do Białego Domu szefów największych firm zajmujących się sztuczną inteligencją - OpenAI, Microsoftu, Google i Anthropic, aby porozmawiać o zagrożeniach wynikających z rozwoju tej technologii.

Spotkanie gigantów

Sundar Pichai, dyrektor wykonawczy marki Google i całego holdingu Alphabet, Sam Altman, szef OpenAI, Satya Nadella, CEO Microsoftu oraz Dario Amodei z Anthropic zostali zaproszeni do Waszyngtonu, aby wziąć udział w specjalnie zorganizowanym spotkaniu o sztucznej inteligencji.

Tematem rozmów miały być zagrożenia związane z rozwojem tej technologii, takie jak naruszanie prywatności, oszustwa i kampanie dezinformacyjne. Na spotkaniu mieli być obecni także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris czy Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego.

Warto podkreślić, że temat sztucznej inteligencji w ostatnim czasie budzi wiele emocji nie tylko w USA, ale i na całym świecie. Administracja Joe Bidena postanowiła przeznaczyć 140 milionów dolarów na uruchomienie siedmiu specjalnych instytutów badawczych zajmujących się sztuczną inteligencją.

To dopiero początek

Wciąż należy jednak pamiętać, że chociaż dzisiaj ekscytujemy się AI, która przetwarza teksty, produkuje grafiki czy całe wysokiej jakości filmy, to jest to jedynie wierzchołek góry lodowej jej możliwości.

Sztuczna inteligencja już dzisiaj odciska bowiem swoje piętno na przemyśle, technologii, medycynie czy w końcu wielkiej polityce, a wpływ ten będzie jedynie rósł. Nic więc dziwnego, że potrzebujemy niezbędnej wiedzy na temat zagrożeń z nią związanych. Kolejne rządy będą inwestować w rozwój AI, ale muszą się przy okazji wykazać świadomością tego, że może ona zostać użyta także do niekoniecznie pozytywnych celów.

 

Foto: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/uscisk-dloni-robota-pochodzenie-ludzkie-futurystyczny-wiek-cyfrowy_17850426.htm#query=AI&position=0&from_view=search&track=sph" / Obraz autorstwa rawpixel.com / na Freepik

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
[email protected]

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2023 © Automation Trader