Blog tematyczny

Dialog, wybory i sprawy wewnętrzne. Wielka partia szachów Pekinu i Waszyngtonu

Dialog, wybory i sprawy wewnętrzne. Wielka partia szachów Pekinu i Waszyngtonu

Kolejna wojna handlowa pomiędzy Chinami oraz USA? Nic z tego! Jak wynika z wyczerpującej analizy „The Diplomat”, najbliższe miesiące będą pod tym względem spokojne, jednak dużo więcej obaw dotyczy kolejnego roku.

W ostatnim czasie na linii Pekin – Waszyngton nastąpiło coś, co śmiało można nazwać „normalizacją” stosunków. Po bardzo burzliwym okresie, mocarstwa postawiły na zmniejszenie temperatury wzajemnych tarć, co dość mocno było widać właśnie w relacjach handlowych. Wszystko co dobre kiedyś się jednak kończy, a analitycy, którzy zajmują się tą problematyką na co dzień nie mają wątpliwości, że rokowania na przyszłość są niepewne i trudne do jednoznacznego przewidzenia.

Giganci zajęli się sobą

Skąd w ogóle ta cała „normalizacja” wzajemnych relacji – przynajmniej na płaszczyźnie handlowej? Z bardzo prostej przyczyny. Obaj giganci są dzisiaj dużo bardziej zajęci swoimi sprawami wewnętrznymi. W USA do niedawna bardzo głośno było o buncie Teksasu i widmie możliwej wojny domowej, a jakby tego było mało, za Atlantykiem od miesięcy trwa kampania wyborcza, w której ścierają się ze sobą nie tylko partie polityczne, ale wręcz dwie różne filozofie i wizje tego jak kraj ma funkcjonować. 

Jeśli zaś chodzi o Chińczyków, tu partia postawiła – i to dość mocno – na rozwój wewnętrzny. Za Wielkim Murem uznali bowiem, że inwestowanie w gospodarkę, przemysł i rozwój nowych technologii to obecnie ten temat, któremu należy poświęcić dużo więcej uwagi.

Widmo konfliktu

To chwilowe ochłodzenie temperatury wzajemnych napięć, które mocno eskalowało od czasu słynnej wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie, nie będzie jednak trwać wiecznie. Sytuacja na Pacyfiku nadal pozostaje bowiem kością niezgody w relacjach między największymi graczami na arenie międzynarodowej. 

To jednak nie wszystko. Spory na arenie geopolitycznej to bowiem tylko jedna strona medalu. Drugą jest wspomniany rozwój technologiczny. Nie od wczoraj wiemy, że USA dość mocno ograniczają dostęp Chin do nowych technologii. Przypadek Huwaei to z kolei jedynie wierzchołek góry lodowej i coś, co Pekinowi jest szczególnie nie w smak. Stąd też m.in. decyzja, by na tym odcinku zintensyfikować działania, tak by w dłuższej perspektywie czasu różnica na płaszczyźnie technologicznej między Chinami i USA się zmniejszała.

Waszyngton z kolei także czuje pismo nosem. Biały Dom doskonale wie, że w Chinach uruchomiono niewyobrażalne środki na „dogonienie czachodu”. Nie może więc dziwić, że restrykcje dotyczące transferów technologii, a w szczególności rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji mogą jedynie postępować. 

Wybory prawdę powiedzą

Zasadnym pytaniem z punktu widzenia tych relacji jest z kolei to, kto jesienią zasiądzie za biurkiem w Owalnym Gabinecie? I nie ma się co oszukiwać, to będzie jeden z głównych czynników, który wpłynie w najbliższym czasie na relacje Chin z USA.

Ewentualna zmiana gabinetu może wprowadzić szereg zmian w tym aspekcie. Wszystko zależy od tego na co postawi nowy prezydent lub jak bardzo swoją politykę zmodyfikuje obecny obóz rządzący. Pomyliłby się jednak ten, kto uważa, że w jednym lub drugim przypadku może dojść do jakiegoś spektakularnego przełomu.

Dwa kolejne aspekty – w opinii analityków „The Diplomat” – to oczywiście kondycja gospodarcza obu krajów, w tym wielkość inflacji, nierówności społeczne, spowolnienia gospodarcze czy w końcu problemy natury demograficznej.

Na finał zostawiamy rzecz jasna napięcia militarne i zwiększająca się stale obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych. Cały region Tajwanu oraz Pacyfiku przypomina obecnie beczkę prochu, w przypadku której jedna iskra może doprowadzić do wybuchu na ogromną skalę. Amerykanie ani myślą, by odpuszczać, natomiast Chińczycy nawet błahą akcję szkoleniową mogą odebrać jako prowokację.

A może jednak dialog?

Pomimo tych niepewności, istnieją także pewne pozytywne sygnały. Obie strony kontynuują dialog i współpracę w wybranych obszarach, takich jak zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne. Wspólne działania w tych dziedzinach mogą przyczynić się do złagodzenia napięć i stworzenia platformy do bardziej konstruktywnej płaszczyzny porozumienia w przyszłości.

 

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader