Blog tematyczny

Globalne koncerny nie będą inwestować w Polsce?

Globalne koncerny nie będą inwestować w Polsce?

- Często obecnie możemy usłyszeć, że jakaś inwestycja w Polsce nie powstała, dlatego, że trudno u nas kupić zielony prąd - stwierdził w rozmowie z Automation Trader Ryszard Stefański z EWE Polska.

 

Kwestia transformacji energetycznej jest niezwykle paląca, chociaż mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka, że w hierarchii ważności nie zajmuje ona aż tak prominentnego miejsca. Zdaniem Ryszarda Stefańskiego, takie myślenie jest błędne i dla wielu przedsiębiorców może się okazać zgubne.

Potrzeba zielonej energii

Chyba najbardziej jaskrawym przypadkiem z ostatnich tygodni była decyzja Intela o tym, by zbudować w Polsce swoją fabrykę. Politycy odtrąbili sukces, zwoływano konferencje prasowe i zbierano słuszne słowa pochwały. Nikt jednak nie wspomniał w tym całym zamieszaniu, że Intel - owszem - będzie u nas budował, ale mniejszy ze swoich zakładów, podczas gdy ten większy powstanie w Niemczech.

- Intel dla swojej większej fabryki wybrał Niemcy, ponieważ mimo wszystko łatwiej tam zdobyć „zielony prąd” - komentował nasz gość. - Jeśli chodzi o Polskę, to tu postawiono na mniejszy zakład, ale był to swego rodzaju sygnał, że brak tej zielonej energii doprowadzi do tego, że globalne koncerny nie będą inwestować w Polsce - dodał.

Zależności są tu wbrew pozorom bardzo proste. Wspomniane koncerny muszą się bowiem dostosowywać nie tylko do przepisów, które w kwestii energii są coraz bardziej restrykcyjne, ale również do oczekiwań swoich klientów, których świadomość, chociażby w temacie ekologii rośnie z roku na roku.

Dostosuj się, albo…

- Wielkie globalne koncerny nie będzie u nas inwestować, ponieważ nie będą mogły sprzedać dalej swojego produktu - kontynuował Stefański. - To jednak nie wszystko, bo firmy, które działają u nas obecnie także będą musiały się dostosować albo czeka je rezygnacja z rynków zbytu.

Czy w takiej sytuacji prawo rynku może zadziałać i jeśli nie sprzedamy w jednym miejscu, to będziemy mogli wejść z danym towarem gdzieś indziej? W opinii Ryszarda Stefańskiego takie stawianie sprawy jest ryzykowne. - Komu będą sprzedawać te produkty? Ok, ktoś mógłby powiedzieć, że jak będzie tanio, to zawsze znajdzie się jakiś klient, ale takie myślenie to pułapka - powiedział.

- Rzeczywistość wygląda tak, że kraje biedniejsze także będą chciały współpracować z tymi bogatszymi. I jeśli kupią produkty obarczone wysokim śladem węglowym z Polski, to potem nie sprzedadzą ich dalej do Unii Europejskiej czy Ameryki Północnej i nie będzie zbytu na te towary - dodał. - Być może znajdzie się jakiś niszowy rynek i ktoś kto nie będzie przejmował się klimatem, ale jeśli chcemy zostać w głównym nurcie gospodarki światowej, to musimy być szybsi w temacie transformacji energetycznej niż nasi konkurenci - stwierdził.

Transformacja i „gra w zielone” to więc dzisiaj nie jest opcja i możliwość, ale konieczność. Udawanie, że problemu nie ma lub bagatelizowanie go może mieć dla przedsiębiorcy, który to robi bardzo bolesne konsekwencje.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader