Blog tematyczny

Jubileusz giganta

Jubileusz giganta

100 lat! Właśnie takie życzenia składa się zwyczajowo solenizantowi w dniu jego urodzin. W przypadku Mitsubishi Electric takie właśnie stwierdzenie nie miałoby jednak racji bytu, ponieważ japoński gigant wkroczył już w drugi wiek swojego istnienia.
 

Wspomniana grupa została powołana do życia w 1921 roku i obchodzi obecnie swoje stulecie. Mimo sędziwego wieku, Mitsubishi Electric cały czas trzyma się dobrze i snuje plany na kolejne stulecie, które upłynie pod znakiem wielkich wyzwań, zmian i potrzeby stałego dostosowywania się do nowych realiów.
 

Zanim jednak grupa ujrzała światło dzienne, dużo wcześniej kamień węgielny pod markę Mitsubishi położył Yataro Iwasaki. Miało to miejsce w 1870 roku, kiedy to Japonia dopiero co wychodziła z czasów feudalnej izolacji i zaczęła pogoń za światem zachodnim. Młody wizjoner dostrzegł wtedy szansę w produkcji i handlu, w krótkim czasie rozwijając swoją firmę. Jej kres, jako zintegrowanej organizacji, przyniósł wybuch Wojny Światowej, ale było to równocześnie wydarzenie, które pozwoliło na powstanie i umocnienie kolejnych niezależnych firm, które jednak swoimi korzeniami sięgały starego Mitsubishi.
 

Jedną z nich była właśnie Mitsubishi Electric, która od 1921 roku i swojego pierwszego produktu, którym był komercyjny wentylator powszechnego zastosowania, przyczyniła się do szybkiego i niezwykle dynamicznego wzrostu Japonii - technologicznego, gospodarczego i oczywiście finansowego. Rozwój ten bardzo szybko pozwolił grupie wpłynąć na szerokie wody i zapewnił jej mocną pozycję na rynku międzynarodowym.
 

Wyprodukowanie 10 tysięcy wspomnianych wentylatorów, to był jednak dopiero początek drogi firmy, której początkowy kapitał zakładowy wynosił 15 milionów jenów. Bardzo szybko doszło również do podpisania umowy licencyjnej z Westinghouse Electric International, czy też wyprodukowania generatora hydraulicznego z osią pionową (23000 kVA), a także ukończenie pierwszej w Japonii podstacji kolejowej Odawara Kyuoko. Później poszło już „z kopyta”. 
 

Kalendarium początkowych osiągnięć Mitsubishi Electric:
 

1933 - Wprowadzenie na rynek pierwszych wyłączników bezpieczeństwa, a także pierwszych produkowanych w Japonii bezpieczników (15-35 amperów).

1935 - Dostarczenie pierwszych ruchomych schodów i pierwszej windy marki Mitsubishi.

1937 - Wejście na tokijską giełdę papierów wartościowych.

1940 - Rozpoczęcie produkcji radia i głośników.

1951 - Wyprodukowanie pierwszych w Japonii wyłączników olejowych typu V do użytku w liniach ultra wysokiego napięcia (287,5 kV/5000 MVA).

1952 - Rozpoczęcie badań nad półprzewodnikami. 

1953 - Ukończenie pierwszej japońskiego lokomotywy spalinowo-elektrycznej DD50, a także wypuszczenie na rynek pierwszego telewizora Mitsubishi Electric.

1958 - Ukończenie hydraulicznego generatora turbinowego 105 000 kVA typu Francis dla elektrowni J-Power o najwyższej mocy wytwórczej w Japonii.

1960 - Pierwszy wpis komputerowy Mitsubishi Electric, MELCOM 1101.

1961 - Wyprodukowanie pierwszego japońskiego układu scalonego IC: Molectron, a także telewizora kolorowego.

1962 - Dostarczenie pierwszego w Japonii pociągu metra z automatycznym systemem usługi pociągów (ATO), a także transformatora głównego o mocy 1650 kVA i silnika elektrycznego o mocy 185 kVA do użytku w pociągu szybkich prędkości - Shinkansen.

1965 - Wyprodukowanie komercyjnego falownika CVCF i opracowanie technologii falownika VVVF.

1969 - Produkcja pierwszego klimatyzatora pokojowego z systemem dzielonym, a także ukończenie budowy pierwszego generatora energii jądrowej Mitsubishi (400 000 kVA) oraz opracowanie pierwszego na świecie stałego bezpiecznika.

1970 - Ukończenie turbogeneratora o mocy 560 000 kVA dla elektrowni Kansai Electric Power. 

1976 - Wyprodukowanie największego w Japonii generatora energii jądrowej (1 300 000 kVA) oraz podstacji w pełni izolowanej gazem.
 

Jak widać na powyższych przykładach, każdy kolejny krok w dziedzinie elektryczności, postępu i napędzania japońskiej gospodarki, był wykonany właśnie poprzez fachowców Mitsubishi Electric. To właśnie dzięki ich odkryciom, krajowy przemysł rozpędzał się z roku na rok, ale to przecież nie nie wszystko. Postęp, który dokonywał się dzięki firmie z Tokio miał dużo większy zasięg i wychodził daleko poza granice japońskich wysp. Wszystko to odbiło się również szerokim echem na innych kontynentach i napędzało działanie innych firm działających w tej branży. 
 

Setne urodziny Mitsubishi Electric przypadły na trudny czas. Świat od blisko dwóch lat zmaga się z pandemią koronawirus, która mocno dotknął biznesy pod każdą szerokością geograficzną i japoński gigant nie był w tym przypadku wyjątkiem. Z wydanego pod koniec lipca raportu wynika, że firma zdołała odrobić część strat i w stosunku do minionego roku (liczymy pierwszy kwartał), jej przychód wzrósł do wartości 1 066,4 miliardów jenów (w górę o ponad 24 procent) do analogicznego okresu sprzed dwunastu miesięcy.
 

Wiadomość ta przykryła inne zdarzenie, które dla firmy i jej inwestorów na pewno nie było zbyt pozytywne. Chodzi oczywiście o głośną aferę związaną z wieloletnim fałszowaniem dokumentacji odnoszącej się do kontroli klimatyzatorów i kompresorów hamulców w kolejowych wagonach. Efekt? W poczuciu obowiązki za losy firmy, do dymisji podał się jej prezydent, Takeshi Sugiyama.
 

Zanim jednak jego rezygnacja została oficjalnie zaakceptowana, były już szef Mitsubishi Electric skierował do pracowników firmy, akcjonariuszy i wszystkich związanych z branżą specjalne przesłanie z okazji setnych urodziny. - Grupa Mitsubishi Electric została założona w  1921 roku, a więc w czasach niepewnych i pozbawionych nadziei. Pomimo tego firmie udało się sporządzić szczegółowy plan rozwoju na kolejne sto lat - stwierdził w specjalnym liście. 
 

- Od tego czasu musieliśmy stawić czoła naprawdę wielu wyzwaniom. Nasze zaangażowanie w poprawę stylu życia ludzi pozostaje jednak niezmienne od stu lat. Grupa Mitsubishi Electric nieustannie się rozwija, przyczyniając się do realizacji wizji dynamicznego i zrównoważonego społeczeństwa. Obecnie, gdy świat podlega coraz bardziej drastycznym zmianom, po raz kolejny musimy połączyć siły i nakreślić plan na kolejne sto lat - dodał.
 

W siedzibie firmy w Tokio ani myślą, by spoczywać na laurach i są gotowi na kolejne wyzwania, które mają jedynie umocnić pozycję Mitsubishi Electric na światowej arenie. - Pracując nad rozwiązaniem wielu złożonych problemów stojących przed społecznościami na całym świecie, realizujemy koncepcję zrównoważonego społeczeństwa dobrobytu, do rozwoju którego przyczynia się każdy obywatel. Wyzwaniem na najbliższe sto lat jest dążenie do tego celu w ramach naszej działalności poprzez połączenie wszelkich dostępnych zasobów wewnętrznych i zewnętrznych oraz nieustanne wprowadzanie innowacji technologicznych dzięki nieskończonym pokładom kreatywności - zakończył Sugiyama.
 

Tak okrągłe urodziny japońskiej firmy to moment szczególny dla całej branży. Mowa w końcu o jednym z jej najważniejszych graczy, który oferuje całą gamę rozwiązań dla sektorów kosmicznego, energetycznego czy domowego, ale z naszego punktu widzenia kluczowe są te, które stosuje się na płaszczyźnie automatyki przemysłowej. Mowa tu rzecz jasna o różnego rodzaju falownikach, robotach, sterownikach, serwo systemach czy panelach kontrolnych. Tak się z kolei składa, że praktycznie wszystkie te komponenty można znaleźć właśnie w Automation Trader, dla którego Mitsubishi jest jednym z głównych partnerów. 
 

Prawda, że to wszystko robi wrażenie? A wszystko to w ciągu zaledwie stu lat.

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader