Blog tematyczny

Kobiecy świat automatyki przemysłowej

Kobiecy świat automatyki przemysłowej

Czy branża automatyki przemysłowej to wciąż męski świat? Tak, chociaż mogłoby się wydawać, że na dystansie kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu ostatnich lat dużo się zmieniło, to twarde dane pokazują coś zupełnie innego.

Rynek przemysłowy, czy też będąc nieco bardziej precyzyjnym - sektor automatyki przemysłowej od zawsze był klasyfikowany jako typowo męskie uniwersum. Czy dzisiaj, w 2024 roku takie stwierdzenie ma rację bytu?

Jak wynika z raportu „Manufacturing Institute” kobiety stanowią obecnie około 29 procent w sektorze automatyki przemysłowej. To liczba dość skromna, szczególnie, że w szerszym ujęciu - w branży wytwórczej piastują one aż 47 procent wszystkich stanowisk.

Inna epoka, podobne liczby

Żeby lepiej uzmysłowić o jakich liczbach jednak rozmawiamy, w kontekście pewnej analizy porównawczej, to musimy się cofnąć aż do roku 1970, kiedy kobiety w przemyśle automatyki przemysłowej stanowiły… 27 procent całej puli zatrudnionych. Jak więc widać na załączonym przykładzie, dynamika wzrostów przez ponad pół wieku była naprawdę niewielka.

Tak było. Jak jednak uważają eksperci w branży, sytuacja w kwestii kobiet i ich obecności na rynku pracy już dzisiaj powinna zmieniać się w sposób diametralny. Decydującym czynnikiem ma być z kolei lawinowy postęp technologiczny, który dokonuje się na naszych oczach. 

Nowe możliwości

Cyfryzacja produkcji, wkraczanie do kolejnych zakładów inteligentnych robotów i maszyn, które są w stanie usprawnić całe mnóstwo procesów - to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejne nowinki technologiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu podlewane bardzo skutecznie rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Dzisiaj automatyka przemysłowa nie kojarzy się już nikomu z ubrudzonymi smarem silnikami, ekranami PLC, na których niewiele widać czy czujnikami bezpieczeństwa wątpliwej jakości. Trendem ostatnich lat jest praca na konkretnych danych, które należy zamieniać w korzyści. - Dane to nowe złoto - stwierdził w rozmowie z Automation Trader Sebastian Lemieszek, który w firmie Siemens zajmuje się właśnie implementowaniem nowych rozwiązań w zakładach produkcyjnych.

Jego zdaniem, proces automatyzacji to jedno, a to co robimy z danymi, które w jej skutek pozyskaliśmy, to już zupełnie inna bajka. - Jeśli już udało się nam zautomatyzować produkcję i przejść z przemysłu 3.0 na przemysł 4.0, to powinniśmy dysponować ogromnymi ilościami danych procesowych. I teraz, właśnie w fazie przemysłu 4.0 musimy się skoncentrować na utylizacji tych danych, by osiągnąć konkretną korzyść finansową - dodał.

Praca dla każdego

I właśnie ten postęp oraz cała paleta nowych możliwości sprawia, że próg wejścia kobiet do branży będzie się mocno obniżał. Podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego przewidywano, że do 2026 roku aż 75 milionów miejsc w pracy w branży produkcyjnej zostanie zastąpionych maszynami, a kolejne 133 miliony miejsc pracy zostanie utworzonych, funkcjonując właśnie wspólnie ze sztuczną inteligencją i maszynami.

Co to oznacza dla kobiet? Mniej fizyczna i wymagająca energetycznie praca to oczywista furtka dla tej płci. Co ciekawe, same kobiety zaczynają już dziś dostrzegać poprawę w tej kwestii. 

Ze wspomnianego już raportu wynika, że aż 58 procent badanych pań podczas badania wyznało, że w ciągu pięciu ostatnich lat dało się zauważyć pozytywne zmiany w podejściu ogólnie pojętej „branży” do kobiet jako pracowników.

- Wchodząc do branży miałam zaledwie 20 lat i była jedyną kobieta w zespole składającym się z samych białych mężczyzn po 40 - wyznała Wendy Tonks z Omrona, cytowana przez oficjalny firmowy blog.

- Musiało minął kilka dobrych lat, by zostać zaakceptowana. Musiała mocno pracować nad zdobyciem zaufania i pokazaniem, że naprawdę jestem zdolna i mam odpowiednie umiejętności - dodała.

Wendy Tonks dzisiaj piastuje stanowisko głównego inżyniera ds. testów systemowych w Omronie. Dzisiaj aż 25 procent w jej dziale stanowią już właśnie kobiety. - Ten zróżnicowany zespół to jest coś, co naprawdę uwielbiam. Wszystko to skutkuje spojrzeniem na z różnych perspektyw, co może być pomocne przy rozwiązywaniu problemów - zakończyła.

Dynamika wzrostu obecności kobiet w branży automatyki przemysłowej  będzie więc rosła i wszystko wskazuje na to, że jeśli za kilka lat ponownie weźmiemy ten temat na warsztat, to będziemy już operować na zupełnie innych liczbach.

 

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader