Blog tematyczny

Kup PlayStation i Apple’a... póki jeszcze możesz. Wielki strach elektronicznych gigantów

Kup PlayStation i Apple’a... póki jeszcze możesz. Wielki strach elektronicznych gigantów

Czy światowi giganci w zakresie elektroniki będą musieli już niedługo zmierzyć się z bardzo poważnym problemem? Wiele na to wskazuje, a wszystko przez kolejne napięcia na linii Chiny - Tajwan.

Nie mówmy o przypadku

Można oczywiście uważać, że to absolutny przypadek i że chiński urząd skarbowy biorąc pod lupę tajwańską firmę Foxconn nie kierował się jakimś ukrytym celem. Można, ale nawet laik, który w kwestiach geopolitycznych nie jest zbyt biegły dostrzeże, że trudno w tej sytuacji mówić o zbiegu okoliczności.

Przypomnijmy bowiem, że Tajwan od dłuższego czasu jest języczkiem u wagi w kwestii globalnej rywalizacji Chin i USA. Pekin uważa wyspę za swoją strefę wpływów, natomiast Waszyngton widzi sprawę ze zgoła odmiennej perspektywy. Ergo? Potężne napięcia w rejonie Pacyfiku od dłuższego czasu pozostają przedmiotem analiz geopolityków z całego świata.

Firma pod lupą

Jak to się wszystko ma do wspomnianych na początku zbliżających się problemów elektronicznych gigantów pokroju PlayStation czy Apple’a? 

Korelacja jest bezpośrednia, ponieważ zaopatrują się oni w podzespoły, które są produkowane przez tajwańskiego potentata - firmę Foxconn. Jak z kolei donosi Reuters, przedsiębiorstwo pod lupę wziął właśnie chiński urząd skarbowy.

Kontrola Foxconnu i jego działalności ma dotyczyć naruszeń w obrębie przepisów wykonawczych i ustawowych spółek zależnych. Jakby tego z kolei było mało, wszczęte zostało również dochodzenie w sprawie użytkowania gruntów przez firmę w prowincjach Hubei oraz Henen.

Foxconn oczywiście zaprzecza, by dopuścił się jakichkolwiek błędów, oszustw czy przewinień, jednak zdaniem fachowców, takie działanie Pekinu może być zwykłą formą nacisku i czymś w rodzaju pogrożenia tajwańskiemu gigantowi palcem.

Obserwujemy was

- Nasza działalność na całym świecie jest prowadzona zgodnie z literą prawa. To nasza podstawowa zasada - możemy przeczytać w krótkim komunikacie firmy.

Chińskie zakusy na Foxconn nie przeszły bez echa. Problem firmy nie pozostanie bowiem w oderwaniu od sytuacji jej partnerów i głównych odbiorców produkowanych przez nią podzespołów.

PlayStation i Apple przynajmniej na razie mogą spać spokojnie, ale w sytuacji, kiedy układ sił na międzynarodowej szachownicy zmienia się praktycznie z dnia na dzień, prowadzenie i planowanie biznesu na kilka ruchów do przodu może być bardzo utrudnione. 

To z kolei prowadzi do dyskusji na temat kondycji branży automatyk łańcuchów dostaw i ich dywersyfikacji. W tym przypadku mowa jednak o opowieści na zupełnie inny tekst.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader