Blog tematyczny

Łańcuchy dostaw ponownie zagrożone

Łańcuchy dostaw ponownie zagrożone

Na łamach Automation Trader poświęciliśmy już sporo miejsca kwestii łańcuchów dostaw, ale jak się okazuje, temat wraca niczym bumerang. Tym razem kłody pod nogi człowiekowi zaczęła rzucać… natura.

Kiedy w ciągu dwóch minionych lat pisaliśmy o łańcuchach dostaw, to zazwyczaj miało to miejsce w kontekście pandemii czy wojny. Ta dwa niezwykle potężne czynniki przyczyniły się do zakłócenia przepływu dóbr na całym świecie, pociągając za sobą poważne konsekwencje.

Seria niefortunnych zdarzeń

Nie mogło jednak być inaczej, skoro wiele krajów po prostu się zamknęło. Koszt frachtu kontenerowego wzrósł do niespotykanych wcześniej wartości, przed największymi portami świata ustawiały się długie kolejki, a niemal każda branża musiała stawić czoła problemowi niedoboru komponentów.

Mogłoby się jednak wydawać, że skoro pandemia już za nami, a - chociaż brzmi to nieco jak śmiech przez łzy - świat po pierwszym szoku zdołał już wrócić do w miarę normalnego działania po rosyjskiej agresji na Ukrainę, to już naprawdę nic gorszego nie może się wydarzyć.

No właśnie - mogłoby się wydawać. Wszyscy zapewne pamietają bowiem wydarzenia z 2021 roku, kiedy to kontenerowiec Ever Given, jedna z największych tego typu jednostek na świecie, doprowadził do całkowitej blokady Kanału Sueskiego, kluczowej drogi morskiej w skali świata.

Blokada trwała zaledwie sześć dni, ale jej koszta liczono w miliardach. W ogromnym „korku” utknęło ponad sto innych statków, które przewoziły towary z Azji do Europy. Według różnych szacunków straty z tego tytułu wahały się w granicach od 900 milionów dolarów do grubo ponad miliarda.

Tak wysokie liczby nie mogą dziwić, ponieważ w momencie wspomnianej blokady Kanał Suski odpowiadał za około 10 procent całkowitego przepływu światowego handlu. W kontekście tego, co dzieje się aktualnie w innej części globu, alarmujące tony nie mogą dziwić.

Ale kanał

O czym konkretnie mowa? O innym ważnym szlaku - Kanale Panamskim. Tą kluczową drogą morską nie da się aktualnie przepłynąć z powodu ogromnej suszy, która uniemożliwia funkcjonowanie złożonego systemu śluz.

„Wall Street Journal” donosi, że długotrwały brak opadów sparaliżował kanał i wprowadził spory niepokój w szeregu branż. Dodajmy, że jest to droga, która odpowiada za aż 40 procent całego ruchu kontenerowego do USA.

Co ciekawe, blokada Kanału Panamskiego może być problemem nie tylko dla zwykłego zaopatrzenia konsumpcyjnego. Już dzisiaj bowiem mówi się może to mieć przełożenie na łańcuch dostaw w kontekście… świąt Bożego Narodzenia.

 

fot: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/duzy-statek-towarowy-z-kontenerami-w-porcie-generujacym-sztuczna-inteligencje_40937327.htm#query=ship%20delivery&position=11&from_view=search&track=ais" / Obraz autorstwa vecstock na Freepik

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader