Optymalizacja usuwania awarii

  Zapewnienie ciągłości produkcji to bardzo wymagające zadanie. Często trafiają do nas inżynierowie borykający się z trudnościami, których łatwo mogli uniknąć. Pewne działania proponowane przez nas i podjęte na czas mogą uratować sytuację awaryjną. Przy każdym działaniu skupiamy się, aby nie dopuścić do stresogennych sytuacji. W tym artykule skupimy się na temacie części wycofanych z produkcji. Aby dobrze ukazać problem dostępności tego typu podzespołów, należy przyjrzeć się sprawie nieco szerzej.

  Bardzo często zdarza się tak, że zakłady produkcyjne posiadają zasoby automatyki ściśle dopasowane do zapotrzebowania produkcyjnego. Możemy więc śmiało założyć, iż rzadko zdarzają się takie same fabryki. Ze względu na mnogość producentów doświadczamy parku maszyn złożonego z wielu producentów np. ABB, FANUC, SIEMENS. Takie rozwiązania zazwyczaj są bardzo dobrą strategią ze względu na idealne dopasowanie do wymagań produkcji. Konsorcja dostawców posiadają jednak kilka wad. Jedną z nich jest trudność magazynowania części zamiennych. Mnogość występujących w zakładzie podzespołów generuje duże koszty przez wymagający magazyn części zamiennych. Przykładem może być potrzeba posiadania nie jednego a kilku serwomotorów.

  Rozwiązania dla tego typu problemów wypracowaliśmy przez lata. Działania, które podejmujemy, mają za zadanie zapewnić niemal ciągłą i bezawaryjną pracę wszystkich podzespołów. Jedną z opcji, którą proponujemy, jest magazynowanie wycofanych z produkcji części zamiennych. Panuje jednak przeświadczenie, że magazyn części zamiennych musi być drogi. Oczywiście jest to opcja kosztowna, ale nie droższa niż usuwanie skutków awarii w tradycyjny sposób. Części przestarzałe posiadają zwykle status trudnej dostępności. Koszt dostarczenia podzespołu bardzo łatwo oszacować. Jeśli dana część musi zostać zamówiona, a czas realizacji wynosi kilka tygodni, to obarczeni jesteśmy również kosztem przestoju. Oczywiście posiadanie zaufanego dostawcy części minimalizuje problem z czasem dostawy, jednak nie eliminuje go w całości. Posiadając część w magazynie, jesteśmy w stanie usunąć awarię w krótkim czasie. W przypadku podjęcia decyzji w związku ze zmagazynowaniem podzespołów należy podjąć kalkulację jej awaryjności oraz planowanego czasu użytkowania maszyny, w której dana część pracuje. Obliczenie opłacalności najlepiej podjąć podczas wyceny produktu u zaufanego dostawcy. Taka kalkulacja może nam uświadomić, że dany podzespół nie będzie znacznym obciążeniem dla budżetu, a jego posiadanie zapewni nam gwarancje ciągłości produkcji.

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2019 © Automation Trader