Roboty - jak zadbać o bezawaryjną pracę.

  Zakłady wprowadzające w procesie produkcyjnym  roboty jako nowe rozwiązania, mające na celu zwiększenie wskaźników produktywności oraz rozwiązanie problemu z coraz bardziej uwidaczniającym się problemem „ dostępności pracowników ” na rynkach pracy, powinny zapoznać się z wymogami stawianymi przez producenta robota by uniknąć kosztownych napraw oraz długotrwałych przestojów.

  Na przykładzie robota FANUC M710iC/70 omówię w tym artykule zagadnienia, które znacznie ograniczają awaryjność oraz przestoje linii produkcyjnych spowodowanych awarią robota.
  Szczęśliwy właściciel nowego robota M710iC/70 praktycznie przez pierwszy rok, w zależności od warunków pracy robota, nie dopuszcza do siebie informacji, że robot nie jest urządzeniem bez obsługowym i od pierwszych dni użytkowania należy planować i nadzorować jego pracę. Producent robota, w tym przypadku FANUC oferuje kompleksowe usługi serwisowe a w przypadku dużych przedsiębiorstw i dużej ilości robotów umowy serwisowe.

  Jednak, o dobry stan techniczny robota, można zadbać we własnym zakresie oszczędzając środki finansowe firmy nie zwiększając groźby uszkodzenia robota przez nieodpowiednią eksploatację.
  Zazwyczaj w zakładach produkcyjnych istnieją działy zajmujące się planowaniem przeglądów i ich realizacją we własnym zakresie. Podstawowy serwis robota FANUC M710iC/70 to nic nadzwyczajnego a wszystkie potrzebne informacje do wykonania takiego przeglądu znajdują się w instrukcjach robota. Ważne tylko by wykonywać je w przewidzianym czasookresie i wyposażyć serwisanta w odpowiednie narzędzia pracy oraz odpowiednie media smarujące, które należy wymienić .
  Jakie czynności należy wykonać :

  1.Pełen sukces w bezawaryjnej pracy robota to odpowiedni dobór do aplikacji. Uwzględniając przy tym środowisko temperaturę otoczenia , wilgotność, ciężar z którym robot ma pracować, takt pracy oraz zasięg robota.

  2.Zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta co do czasookresu,  w odpowiedni sposób wykonać wymianę medium smarującego. W środowiskach ciężkich np.  myjki,  czasookres wymiany medium  smarujących trzeba odpowiednio ustalić. Zalecam znaczne skrócenie czasu do kolejnych przeglądów. Jak to ustalić? Przy pierwszej wymianie sprawdzić zabrudzenie smaru. 

  3.Wykonać wymianę zasilania enkoderów robota. 

  4.Wykonać oględziny wizualne kontrolera oraz robota. Czystości wlotów powietrza lub widocznych uszkodzeń obudowy robota. W przypadkach zabudowy na maszynach myjących ważne, by skontrolować stan zasilania w powietrze uszczelniające.

  Instrukcje producenta robota M710iC/70 zawierają także dokładne dane dotyczące sposobu pomiaru luzów na poszczególnych przekładniach oraz w jaki sposób je interpretować. Pomiar taki pozwoli wcześniej przewidzieć awarię spowodowaną uszkodzeniem przekładni lub silnika robota. 

  Można w ten sposób wcześniej zaplanować zamówienie części zamiennych serwisu do takiej wymiany i określić okres w którym wykonamy wymianę zużytych podzespołów robota a prowadzenie na stałe planowanych przeglądów zagwarantuje bezawaryjną pracę.

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader