Blog tematyczny

Cena nie zawsze gra rolę. Panel HMI musi być sexy

Cena nie zawsze gra rolę. Panel HMI musi być sexy

Rynek paneli operatorskich z roku na roku się rozrasta i przybiera na sile. Firmy mają coraz większy wybór, a producenci muszą dokładać wszelkich starań, by w jak najpełniejszy sposób stawiać czoła oczekiwaniom swoich klientów. Co jednak ma obecnie największy wpływ na kształt wspomnianego rynku? Jakie są główne trendy, które nim kierują?
 

W jednym z naszych wcześniejszych tekstów wspominaliśmy o tym, jak wielkie znaczenie mają panele operatorskie we współczesnym przemyśle. Ich obecność w wielu branżach jest zresztą jedną z immanentnych cech rewolucji 4.0, która cały czas odbywa się na naszych oczach. 
 

Ilości danych, które są obecnie przetwarzane sprawiają, że operatorzy potrzebują odpowiednich narzędzi do tego, by w krótkim czasie móc podejmować decyzje. Pod ich pieczą bardzo często znajduje się wiele maszyn, a sterowanie procesem produkcyjnym musi przebiegać sprawnie, tak by nie powodować przestojów i nie generować idących za nimi kosztów. 
 

W których branżach zainteresowanie panelami jest obecnie największe? Na to pytanie, specjalnie dla Automation Trader odpowiedział Michał Cydzik, który w Mitsubishi Electric Europe zajmuje się właśnie panelami HMI, a także systemami SCADA. - Wydaje mi się, że niezmiennie prym w branżach wiedzie Automotiv, natomiast branże Life Science czy FMCG również tutaj nie ustępują - wyznał.
 

WIELKIE OCZEKIWANIA
 

- Widzimy natomiast, że wielu klientów z branż związanych z pakowaniem i Agro przechodzi z klasycznych pulpitów operatorskich zbudowanych z przycisków na bardziej elastyczne pulpity HMI. Również klienci, którzy produkują małe maszyny coraz częściej przechodzą na pulpity HMI, które pomimo wyższej ceny mogą zachować większą elastyczność i przyspieszyć budowę, a co najważniejsze zwiększyć atrakcyjność maszyny - dodał Cydzik.
 

Popularność paneli jest ogromna, tak samo jak liczba funkcji, które te mają dzisiaj do zaproponowania. Tyle jednak ogólników. Co takie urządzenia mają dokładnie do zaoferowania? - Funkcje w postaci MES (komunikacja z bazami danych), Web serwery, VNC czy VPN. Również coraz szerzej stosowane protokoły w postaci OPC UA czy MQTT, które pozwalają na komunikację z chmurą lub obiektową wymianę informacji między urządzeniami - stwierdził ekspert Mitshubishi Electric Europe.
 

- Dość ciekawy koncept jest powiązany z podejściem Total Production Maintanance, gdzie np. pulpity operatorskie mają możliwość pełnej diagnostyki wespół ze sterownikami PLC, napędami i kamerami WebIP dla przyspieszenia analizy błędów w działach utrzymania ruchu lub dla klientów, którzy dostarczają maszyny do odległych krajów - przyznał.
 

WIELKIE MOŻLIWOŚCI
 

Spore możliwości pozwalają panelom HMI na bardzo dużo i z reguły to właśnie ich funkcjonalność jest kluczowym aspektem przy dokonywaniu wyborów przez firmy. Zmiennych w tym konkretnym aspekcie jest jednak dużo więcej i sposób w jaki mogą one uprościć prace operatorów nie zawsze ma decydujący wpływ na ostateczny wybór kupującego. Zdaniem Michała Cydzika, przed finalną decyzją o zakupie, podejmujący ją musi zważyć sporo różnych argumentów znajdujących się na szali, a każdy może stawiać ostatecznie na coś innego.

- Bardzo ważnym czynnikiem, którym aktualnie klienci się kierują jest sam wygląd panelu, ponieważ często jest on również wizytówką maszyny (jaki i producenta) - stwierdził ekspert Mitsubishi Electric Europe.
 

 

cytat

 

Na kolejnych miejscach w kontekście decyzji zakupowej należy zakwalifikować takie cechy jak same funkcje urządzenia, czy też - co wydaje nie najbardziej oczywistym czynnikiem, choć też nie zawsze - cena. Wydaje się, ponieważ kliencie dużo częściej stawiają na inne walory, nawet jeśli wiąże się to z początkową koniecznością sięgnięcia nieco głębiej do kieszeni. - Drugim, nie mniej istotnym czynnikiem są gotowe funkcje, które mają uprościć i przyspieszyć proces integracji z urządzeniami producenta np. możliwość monitorowania i diagnostyki sterownika PLC, napędów serwo i przemienników częstotliwości – Mitsubishi Electric oferuje funkcje w postaci GOT Drive, które redukują czas integracji wspólnie z napędami i manipulatorami Mitsubishi Electric. No i nieodzownie, na końcu pojawia się bardzo ważny czynnik  w postaci ceny, natomiast często klienci są w stanie zapłacić więcej jeżeli możemy dostarczyć funkcjonalność która skróci czas integracji co przełoży się nawet na większą oszczędność. Jednym z trendów który aktualnie się również coraz częściej objawia jest wykorzystanie panelu jako Gateway miedzy systemami IT w postaci komunikacji z bazami danych czy komunikacji z serwerami plików NAS, a także zdalny dostęp w postaci VPN, VNC czy WebServerów - dodał ekspert.
 

ZNAK CZASÓW
 

Panele HMI - jak już zostało wspomniane - muszą się dostosować do nowych czasów i zmian przemysłowych, które z takim upodobaniem oznacza się symbolem „4.0”. Coś co jeszcze nie tak dawno mogło uchodzić za luksus, dzisiaj jest już standardem i czymś, bez czego tego typu urządzenia trudno sobie wyobrazić. - Oczywiście możemy spojrzeć na sprawę w taki sposób, że samo HMI do niedawna było luksusem, natomiast już dzisiaj w każdej maszynie możemy znaleźć panel operatorski. Aktualnie takim standardem w Europie są panele Wide z wysoką rozdzielczością 1280x800. Również coraz częściej standardem są już panele 10”, 12” i większe. Oczekiwania aktualnie są takie, że panel ma nie tylko działać i wyświetlać ale musi się dobrze prezentować co kiedyś nie było tak istotne - zakończył Cydzik.

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader