Blog tematyczny

Współpraca człowieka z robotem

Współpraca człowieka z robotem

Jeszcze do niedawna konwencjonalne roboty przemysłowe i ludzie mieli tendencję do utrzymywania bezpiecznej odległości w środowisku fabrycznym. Roboty były izolowane w specjalnych osobnych celach lub za płotami bezpieczeństwa. Jednak pojawienie się robota współpracującego na nowo definiuje relacje człowiek-robot. Ta nowa rasa robotów, która nie jest już otoczona płotami, jest wystarczająco bezpieczna i inteligentna, aby pracować z ludźmi lub obok nich w różnych środowiskach produkcyjnych.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych robotów przemysłowych, roboty współpracujące są wyposażone w zaawansowaną technologię czujników, która umożliwia im bezpieczną interakcję z ludźmi. Oprócz monitorowania pozycji i prędkości robota, czujniki te zatrzymują i bezpiecznie cofają robota w przypadku kontaktu z człowiekiem. Dodatkowe funkcje zabezpieczające zapobiegają uwięzieniu przez robota części ciała np. palców, i pozwalają człowiekowi po prostu odepchnąć robota do tyłu, jeśli zbliży się zbyt blisko. Roboty również posiadają brak ostrych krawędzi oraz w niektórych modelach stosowane są miękkie osłony. Wszystkie roboty współpracujące FANUC są certyfikowane zgodnie z normami bezpieczeństwa ISO.

Współpraca człowieka z robotem może przynieść korzyści Twojej firmie na wiele sposobów. Jednym z nich są lepsze warunki pracy ludzi. Dzięki współpracującym robotom w zespole ludzie nie muszą już wykonywać wymagających fizycznie zadań i mogą skupić się na bardziej satysfakcjonującej pracy. W rezultacie ludzie dłużej pozostają zdrowi, niwelując urazy związane z pracą fizyczną. Współpraca człowieka z robotem również w pewnym stopniu pomaga złagodzić problemy związane ze starzeniem się populacji w społeczeństwach przemysłowych.

Roboty współpracujące idealnie nadają się do szerokiego zakresu zastosowań przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie są używane, ich siła, precyzja i powtarzalność doskonale uzupełniają umiejętności człowieka. Na liniach obróbczych i montażowych uniemożliwiają ludziom podnoszenie i pozycjonowanie ciężkich elementów. Idealnie nadają się również do zastosowań związanych z obsługą maszyn, które często wymagają obecności operatora. Ponadto, ponieważ nie potrzebują ogrodzeń ochronnych, można je łatwo przenosić między obrabiarkami. Eliminując potrzebę dodatkowej stacji roboczej, roboty współpracujące zapewniają również skuteczny sposób przeprowadzania bezproblemowych kontroli jakości w ramach całego procesu obsługi. Świetnie sprawdzają się również w wykonywaniu nudnych, powtarzalnych, brudnych i niebezpiecznych zadań związanych z obsługą na liniach pakowania i paletyzacji. 

Źródło: Fanuc

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader