Blog tematyczny

Zagrożenia i szanse dla branży automatyki przemysłowej w 2023 roku

Zagrożenia i szanse dla branży automatyki przemysłowej w 2023 roku

Branża automatyki przemysłowej stoi w obliczu wielu istotnych zagrożeń, ale również szans w 2023 roku. Co więc nas czeka w najbliższych dwunastu miesiącach?

Jednym z głównych zagrożeń - jeśli nie najważniejszym - jest trwająca wojna na Ukrainie, która doprowadziła do wzrostu napięć między Rosją a Zachodem i stała się katalizatorem niepewności na światowych rynkach. Utrudniło to wielu firmom, także tym z branży automatyki przemysłowej planowanie i inwestowanie na przyszłość, stawiając wszystkie ich działanie pod wspólnym mianownikiem niestabilności i nieprzewidywalności.

Napięcie i zagrożenia

Innym zmartwieniem, na które trzeba zwrócić uwagę są wysokie ceny energii, które wynikają z kombinacji czynników, w tym rosnącego popytu ze strony krajów rozwijających się i ograniczonej podaży z tradycyjnych źródeł. Doprowadziło to do wzrostu kosztów dla firm z branży automatyki przemysłowej, które zależność w tym elemencie jest ogromna. Wysokie ceny energii utrudniają również firmom inwestowanie w nowe technologie i rozszerzanie działalności, ponieważ - jak łatwo zauważyć - wzrost kosztów utrudnia generowanie wystarczających zysków.

Na tej samej szali należy położyć napięcia między Chinami a USA. Trwająca wojna handlowa między potęgami doprowadziła do wzrostu ceł i innych barier w handlu, co utrudniło firmom z branży eksport swoich produktów i usług do Chin. Miało to negatywny wpływ na rozwój branży, ponieważ Chiny są głównym rynkiem produktów i usług automatyki przemysłowej

W całej tej wyliczance nie wolno zapominać o słabości europejskich liderów, zwłaszcza kanclerza Niemiec Olfa Scholza. Brak silnego przywództwa w Europie doprowadził do braku kierunku i konsekwencji w regionie, utrudniając firmom planowanie i inwestowanie na przyszłość. To samo dotyczy tworzenia i wdrażanie polityk promujących rozwój przemysłu automatyki przemysłowej, co na końcu wszystkich rachunków jeszcze bardziej pogłębia problemy.

Coś optymistycznego

Pomimo tych zagrożeń, w 2023 r. branża automatyki przemysłowej będzie szukać również swoich szans.

Jedną z nich jest na pewno rosnące zapotrzebowanie na automatyzację w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Azji i Afryce. Zwiększająca się populacja i rosnąca urbanizacja w tych regionach doprowadziły w oczywisty sposób do ​​większej potrzeby automatyzacji w branżach takich jak produkcja, logistyka i transport. To z kolei daje większe szanse dla firm z branży automatyki przemysłowej na rozszerzenie działalności i zwiększenie przychodów.

Innym bardzo ciekawym zagadnieniem - z punktu widzenia branży automatyki przemysłowej - jest coraz częstsze stosowanie technologii cyfrowych, takich jak Internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI). Powszechne stosowanie tych technologii prowadzi do wzrostu wydajności i produktywności w różnych gałęziach przemysłu, co napędza popyt na produkty i usługi z zakresu automatyki przemysłowej. Rosnące zastosowanie technologia cyfrową stanowi również okazję dla firm z branży automatyki przemysłowej do opracowywania nowych produktów i usług, które je wykorzystują.

No i wreszcie, istnieje również szansa, aby przemysł automatyki przemysłowej odegrał kluczową rolę w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Ponieważ rządy na całym świecie coraz bardziej koncentrują się na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, branża automatyki przemysłowej znajduje się w znakomitej pozycji, by pomóc firmom zmniejszyć zużycie energii i ślad węglowy. Może to obejmować automatyzację procesów produkcyjnych, systemy zarządzania energią i inne technologie, które mogą pomóc firmom zmniejszyć ich wpływ na środowisko.

Dobrze czy źle?

Reasumując, branżę automatyki przemysłowej czeka w 2023 roku szereg istotnych zagrożeń i szans. Wojna na Ukrainie, wysokie ceny energii, napięcia między Chinami a USA oraz słabość europejskich liderów to czynniki, które należy zapisać po stronie tych negatywnych czynników.

Nie można jednak zapominać także o znaczących możliwościach dla przemysłu, w tym rosnącym zapotrzebowaniu na automatyzację w krajach rozwijających się, coraz częstsze wdrażanie technologii cyfrowych oraz potencjał do odegrania kluczowej roli w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną.

Branża będzie musiała stawić czoła tym wyzwaniom i wykorzystać możliwości, aby nadal rozwijać się i prosperować w nadchodzących latach.

 

Foto: https://www.freepik.com/free-photo/engineer-cooperation-male-female-technician-maintenance-control-relay-robot-arm-system-welding-with-tablet-laptop-control-quality-operate-process-work-heavy-industry-40-manufacturing-factory_25118329.htm#query=industrial%20automation%20and%20robotics&position=0&from_view=search&track=ais / Image by Lifestylememory / on Freepik

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
[email protected]

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2023 © Automation Trader