Co zrobić, gdy część zamienna jest niedostępna

  Sytuacja awaryjna, w której uruchomienie maszyny wymagane jest natychmiast po powstaniu problemu to bardzo stresujący moment. Czas przestoju maszyny zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami dla przedsiębiorstwa. Taka sytuacja wymaga bardzo szybkich reakcji. Pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie ruchu maszyn pracują wtedy pod ogromną presją. We wcześniejszym wpisie na naszym blogu opublikowaliśmy metody zapobiegania takim problemom. Jeśli dopełniono wszystkich wcześniejszych wytycznych, a mimo to problem się pojawia, musimy sobie z nim poradzić.

  Z pomocą przychodzą autoryzowani serwisanci i dostawcy części zamiennych. O ile z maszynami najnowszej konstrukcji serwis i dostawcy radzą sobie świetnie, trudności pojawiają się przy sprzęcie starszego typu. Brak dostępności komponentów zamiennych np. firmy SIEMENS, OMRON czy FANUC to prawdziwa bolączka dla pracowników. Rozwój technologii oraz mnogość rozwiązań czy udoskonaleń prowadzi do znacznego zmniejszenia produkcji części zamiennych starszego typu. Taką sytuację można w bardzo prosty sposób wytłumaczyć chęcią zapewnienia podzespołów do nowszych konstrukcji oraz zachęcaniem klientów do wymiany parku maszynowego na nowszy. Takie rozwiązanie jest kosztowne a czasami nieopłacalne, zwłaszcza kiedy park maszynowy spełnia swoją funkcję.

  Czas oczekiwania na podzespół od producenta może w niektórych przypadkach wynosić nawet kilkanaście tygodni, a ich ceny bywają zaporowe. Rozwiązaniem tego problemu jest pozyskanie części zamiennych u zewnętrznych dostawców. Firmy dedykowane takim rozwiązaniami np. Automation Trader, mogą posiadać zdecydowanie niższe czasy dostaw i bardzo konkurencyjne ceny. Podejście do sprawy dostaw niedostępnych części zapasowych zawsze zależy od motywacji firmy. Producent nie jest już tak zainteresowany wsparciem starszej technologii, dlatego warto korzystać z innych sprawdzonych rozwiązań.

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader