Czy stosowanie używanych części zamiennych jest opłacalne?

  Częstym przypadkiem podczas zaopatrzenia w części zamienne jest opcja wyboru podzespołów używanych. Kontrahenci, którzy decydują się na tego typu rozwiązanie, zazwyczaj zastanawiają się nad opłacalnością swojej decyzji. Wątpliwości w przypadku takich podzespołów jest wiele i nie wszystkie są przez odbiorców należycie interpretowane. 

  Każda osoba odpowiedzialna za zakup części zamiennych spotkała się z takimi podzespołami, nawet jeśli zazwyczaj kupuje produkty nowe. Nasz mini poradnik ma za zadanie przekazać w jasny sposób wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Wiedza, którą przekazujemy odbiorcom, przydaje się za każdym razem, kiedy mierzą się oni z decyzją. 

  Dzięki informacjom które uzyskaliśmy przez wieloletnią współpracę z kontrahentami, zawsze bardzo chętnie przekazujemy je w przypadku każdej transakcji czy wyceny.

  Zagrożenia wynikające z takiego sposobu pozyskania części są duże, jednak stosując się do kliku podstawowych wytycznych, można je zminimalizować a nawet całkowicie wyeliminować. 

  Podstawowym problemem jest stan części. Informacja, iż dany produkt pracował już w jakiejś maszynie bywa odrzucająca, zwłaszcza, kiedy nie jesteśmy pewni co do pochodzenia produktu. Rozwiązanie takich trudności jest niezwykle proste i wymaga od osoby decyzyjnej odpowiedniego doboru dostawcy. Licząca się firma dostarczająca podzespoły nie pozwoli sobie na przekazanie części niewiadomego pochodzenia. W naszej firmie udzielamy wyczerpujących informacji na temat sprzedawanych przez nas produktów. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o identyfikację fotograficzną, co pozwala przynajmniej na wstępną ocenę stanu produktu. 

  Czy części będą sprawne? To pytanie zadaje sobie niemal każdy. Warto pamiętać, że części używane pochodzą zazwyczaj z demontowanych sprawnych linii produkcyjnych. Paradoksalnie, czasem mniejsze ryzyko problemów ze sprawnością posiadają części używane, niż podzespoły nowe magazynowane nawet kilka lat. Taka elektronika z powodzeniem funkcjonowała i została przez użytkowanie dokładnie przetestowana, a co za tym idzie, jest niemal pewne, iż jest ona wolna wolna od wad fabrycznych. 

  Jak długo cześć była używana i ile będzie pracować bez awarii? Dobry dostawca części jest wstanie podczas testów stwierdzić, czy podzespół nadaje się do ponownego użycia, czy należy go fabrycznie odnowić. Pewność naszych pracowników jest tak duża, że okres gwarancji na dany produkt używany może być nawet taki sam jak okres gwarancji producenta przy produkcie nowym.

  Stopień ryzyka - czy warto? Posiadanie odpowiedniego dostawcy poza nam zminimalizować ryzyko. Zdarza się, że część ulegnie awarii, nie ma to jednak znaczenia, czy podzespół jest nowy, czy używany. Dobry, sprawny serwis jest w stanie bardzo szybko dostarczyć część zamienną w przypadku wadliwej pracy urządzenia. (więcej o serwisie przeczytasz tutaj) Czas reakcji jest wynikową doboru kontrahenta i zazwyczaj wynika ze stopnia zaangażowania. W przypadku Automation Trader - części automatyki to nasza pasja, a pasji nie odkłada się na później. 

  Plusy i korzyści. 

  Dostępność podzespołów. Części zamienne zwłaszcza w przypadku przestarzałych technologii, są zwyczajnie dostępne na rynku. Nie musimy czekać na produkt od producenta. W tym punkcie warto zauważyć, że producent często dostarcza części z dużym opóźnieniem sięgającym nawet kilkunastu tygodni.

  Cena, czyli jak obniżyć koszty utrzymania ruchu. Nie możemy przejść obojętnie obok kosztów. Produkty używane mogą być nawet kilkakrotnie tańsze od podzespołów nowych. Tego argumentu nie sposób podważyć. W sporadycznych przypadkach używana elektronika może okazać się tylko nieznacznie tańsza od nowej jednak czas dostawy i wyeliminowane ewentualne przestoje generują olbrzymie oszczędności - nawet do 95% (więcej o obniżaniu kosztów znajdziesz tutaj).

  Używane, zmagazynowane. Bezpieczeństwo i spokój, czyli jak wyeliminować awarie za pomocą części zamiennych. Posiadanie własnych zapasów części to najlepsza sytuacja podczas awarii, z jaką możemy się spotkać. Dzięki niższej cenie podzespołów możemy zbudować dużo większy własny magazyn elektroniki niż w przypadku nowych produktów. 

  Tutaj sprawdzisz cenę używanego podzespołu.

  Używane części zamienne dostarczone przez odpowiednich dostawców to gwarancja bezpieczeństwa i relatywnie niskich kosztów w porównaniu do części nowych. Mamy nadzieje, że te informacje pomogą wszystkim osobom odpowiedzialnym za zakup podzespołów.

  Podziel się tym postem

  Automation Trader
  IT Loft Park, ul. Browarowa 21
  43-100 Tychy, Polska
  Tel: +48 32 438 43 56
  E-mail: sales@automationtrader.com

  VAT-EU: PL6462558521
  REGON: 243655030
  DUNS: 427734105

  2020 © Automation Trader