Blog tematyczny

Nowoczesne magazyny, czyli oto jak wygląda klucz do sukcesu

Nowoczesne magazyny, czyli oto jak wygląda klucz do sukcesu

Skalowalność operacji, zwiększenie bezpieczeństwa, elastyczna łączność czy integracja systemów automatycznych. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii oraz rosnącym poziomem automatyzacji magazynów, każdy z tych aspektów powinien zostać otoczony przez człowieka szczególną uwaga i opieką.

Niezawodna łączność

Jednym z kluczowych elementów długoterminowego sukcesu automatyzacji magazynowej jest łączność. Magazyny to środowiska niezwykle wymagające dla sieci bezprzewodowych. Technologie takie jak Wi-Fi napotykają trudności w zapewnieniu odpowiedniego zasięgu w magazynach o coraz większych powierzchniach, a złożona infrastruktura składowania może tworzyć tzw. ”martwe strefy" uniemożliwiające dostęp do stabilnego sygnału.

W takim wypadku sporą rolę zaczyna odgrywać technologia 5G. Wraz z rosnącą liczbą autonomicznych robotów mobilnych, wózków widłowych, tabletów, kamer monitoringu i innych urządzeń Internetu rzeczy, operatorzy przestają mieć wybór i muszą szukać nowych oraz gwarantujących stabilność rozwiązań. Czymś takim jest właśnie 5G - technologia, która oferuje możliwości, których dzisiejsze magazyny potrzebują na gwałt, by móc funkcjonować w ramach zmian, które przynosi cyfrowa rewolucja. 

Co przynosi technologia?

To co w pierwszej kolejności przynosi technologia 5G, to aktualizacje oprogramowania i danych w czasie rzeczywistym. Dzięki wysokiej prędkości łączności i niskim opóźnieniom, magazyny mogą natychmiastowo aktualizować oprogramowanie i dane, co pozwala na skalowanie operacji w miarę rozwoju potrzeb biznesowych.

Nie mniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wbudowane w sieć. „Privaate” w sieci 5G zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez złożone mechanizmy zapory ogniowej i szyfrowanie danych, co minimalizuje ryzyko cyberataków oraz dostęp do sieci nieautoryzowanych urządzeń.

Wielopoziomowe bezpieczeństwo

Stabilna łączność zapewniana przez sieci 5G umożliwia tworzenie inteligentnych pól bezpieczeństwa oraz planowanie inteligentnych tras dla robotów mobilnych, co minimalizuje ryzyko kolizji i zwiększa bezpieczeństwo w magazynach.

A jeśli komuś wciąż mało, to warto dodać, że dzięki technologii 5G możemy bardzo mocno ograniczyć czy wręcz wyeliminować czasy przestoju, a także kosztów wszelkich możliwych zakłóceń. Sieć 5G radzi z sobie z problemami dotyczącymi sieci, a to z kolei już bezpośrednio minimalizuje koszty związane z utrzymaniem. 

Wspomniana już niezawodna łączność wynosi również na wyższy poziom współpracę na linii człowiek - robot. Zwiększa to efektywność operacji magazynowych i buduje zaufanie między ludźmi a robotami, co z kolei zwiększa produktywność pracowników.

Tych kilka przykładów pokazuje więc jak na dłoni, że wdrożenie technologii 5G staje się kluczowym elementem transformacji cyfrowej w magazynach, przynosząc liczne korzyści operacyjne i poprawiając efektywność oraz bezpieczeństwo działań.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader