Blog tematyczny

Przemysł 5.0 wchodzi do gry

Przemysł 5.0 wchodzi do gry

Czy jesteście gotowi na rewolucję w produkcji? Przemysł 5.0 zbliża się bowiem wielkimi krokami i już niedługo zrewolucjonizuje sposób produkcji dóbr w dzisiejszych czasach. Zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja, robotyka i Internet Rzeczy (IoT), obiecują, że następna faza rozwoju przemysłu będzie bardziej efektywna, zrównoważona i skoncentrowana na człowieku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale czym dokładnie jest przemysł 5.0 i w jaki sposób wpłynie na gospodarkę światową?

Przemysł 5.0 to termin używany do opisania kolejnej fazy rewolucji przemysłowej, która skupia się na relacjach między ludźmi a maszynami w przemyśle produkcyjnym. Jest to koncepcja oparta na osiągnięciach przemysłu 4.0, gdzie podkreślano integrację systemów robotycznych, Internetu Rzeczy (IoT) i wykorzystania analizy dużych danych do poprawy procesów produkcyjnych. Jednak przemysł 5.0 idzie już o krok dalej, podkreślając znaczenie zaangażowania i interakcji człowieka w procesach produkcyjnych.

Lepiej i efektywniej

Termin "przemysł 5.0" po raz pierwszy pojawił się w 2017 roku w artykule naukowym zatytułowanym "Przemysł 5.0 - Symbioza człowiek-technologia”. Autorzy argumentowali, że podczas gdy przemysł 4.0 przyniósł znaczne poprawy w efektywności produkcji, to jednocześnie budził spore obawy dotyczące wpływu automatyzacji na pracę i utraty zaangażowania człowieka w proces produkcji. Ten rodzaj przemysłu ma na celu rozwiązanie tych obaw, podkreślając znaczenie współpracy człowieka i maszyny oraz tworzenie bardziej naturalnych i intuicyjnych sposobów interakcji człowieka z maszynami.

W związku z tym, znaczenie przemysłu 5.0 jest istotne, ponieważ daje możliwość stworzenia bardziej zrównoważonego i humanitarnego przemysłu produkcyjnego. Poprzez większe skoncentrowanie się na elemencie ludzkim w procesie produkcji, przemysł 5.0 może przyczynić się do tworzenia bardziej satysfakcjonujących miejsc pracy. Oferuje również potencjał do tworzenia bardziej efektywnych i elastycznych procesów produkcyjnych.

Tak więc, znaczenie przemysłu 5.0 jest istotne w kontekście możliwości stworzenia bardziej zrównoważonego i humanitarnego przemysłu produkcyjnego. Poprzez większe uwzględnienie elementu ludzkiego w procesie produkcyjnym, przemysł 5.0 może przyczynić się do tworzenia bardziej satysfakcjonujących miejsc pracy dla pracowników oraz poprawy warunków pracy. Ponadto, daje ona potencjał do stworzenia bardziej efektywnych i elastycznych procesów produkcyjnych, które są lepiej przystosowane do adaptacji do zmieniających się wymagań rynkowych i zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Krótka historia ewolucji

Ewolucja przemysłu była charakteryzowana przez znaczące rewolucje. W tym kontekście, przemysłu 5.0 stanowi ich część. Historycznie rozpoznajemy następujące etapy przemysłu:

Przemysł 1.0 - Pierwsza rewolucja przemysłowa charakteryzowała się przejściem od pracy manualnej do produkcji maszynowej, napędzanej przez wodę i parę. W tym okresie pojawiły się młyny tekstylne, maszyny parowe i system fabryczny.

Przemysł 2.0 - Druga rewolucja przemysłowa była oznaczona nadejściem masowej produkcji i elektryfikacji. Nowe technologie, takie jak linia montażowa, telegraf i telefon, umożliwiły masową produkcję towarów oraz rozwój sieci komunikacyjnych.

Przemysł 3.0 - Trzecia rewolucja przemysłowa, znana również jako rewolucja cyfrowa, przyniosła powszechne zastosowanie technologii komputerowej i automatyzacji. W tym okresie pojawiły się komputery osobiste, internet oraz automatyzacja wielu procesów produkcyjnych.

Przemysł 4.0 - Czwarta rewolucja przemysłowa jest bardzo podobna do przemysłu 3.0, ale głównie charakteryzuje się integracją systemów robotycznych, Internetu Rzeczy (IoT) i wykorzystaniem analizy Big Data w celu poprawy procesów produkcyjnych. Dodatkowo, przemysł 4.0 podkreśla również wykorzystanie robotów autonomicznych, druku 3D i rzeczywistości rozszerzonej w celu tworzenia bardziej elastycznych i efektywnych systemów produkcyjnych.

Przemysł 5.0 - Przemysł przyszłości jest rozwinięciem dzisiejszego przemysłu 4.0. Skupia się przede wszystkim na symbiotycznym związku między ludźmi i maszynami w celu zwiększenia możliwości człowieka

 

Foto: https://www.freepik.com/free-photo/robo-advisor-chatbot-robotic-concept-robot-finger-point-laptop-button-generative-ai_40736321.htm#query=AI%20robot&position=10&from_view=search&track=ais / Image by kenshinstock / on Freepik

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
[email protected]

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2023 © Automation Trader