Blog tematyczny

Automatyka przemysłowa musi się bronić

Automatyka przemysłowa musi się bronić

Cyberbezpieczeństwo. Temat tego jak odpowiednio zabezpieczyć się przed atakami przestępców, którzy czają się najgorszych zakamarkach sieci jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Nie może być jednak inaczej, skoro liczba wspomnianych ataków z roku na rok jest coraz większa.

W Automation Trader już dawno temu dostrzegliśmy rangę problemu. Nasza branża, a więc sektor automatyki przemysłowej jest bowiem w sposób dość szczególny narażony na wszelkiego rodzaju ataki. Nie aspirowaliśmy jednak do najmądrzejszych w temacie i postanowiliśmy zasięgnąć rady tych, którzy doskonale wiedzą czym jest cyberbezpieczeństwo. 

Świadomość stale rośnie

W skromnych progach naszego studia stawił się więc Ryszard Korzeniecki z firmy Softinet, który na co dzień zajmuje się tą tematyką i chociaż zauważył on, że świadomość w kwestii zabezpieczenia się jest coraz większa, to liczba ataków stale rośnie i w tej sprawie nic raczej się nie zmieni.

- Nie mam wątpliwości, że państwo dba o to, by poziom bezpieczeństwa w sferze cyberprzestrzeni był odpowiedni. Żeby go uzyskać, to po pierwsze musimy stosować się do odpowiednich dyrektyw bezpieczeństwa - uznał Korzeniecki, wskazują jednocześnie te miejsca, gdzie powinno poświęcać się najwięcej uwagi.

- To oczywiście infrastruktura krytyczna. Budynki krytyczne, tunele, wodociągi etc. To te wszystkie strategiczne punkty na naszej mapie, które przy unicestwieniu lub zatrzymaniu powodują ogromne zamieszanie w państwie. I takie obiekty są - chociaż nie chciałbym używać tego słowa - obligatoryjnie zmuszone do pewnych działań i muszą się zabezpieczyć - dodał.

Niestety, liczba ataków także

Z rosnącej świadomości zagrożenia możemy być więc zadowoleni, także na płaszczyźnie państwowej. Tu bowiem w grę wchodzą obiekty oraz systemy o znaczeniu absolutnie strategicznym i kluczowym dla funkcjonowania całego kraju. Ten fakt wcale jednak nie zniechęca przestępców.

Jak wynika z raportu „Global Threat Roundup” przygotowanego przez Forescount Research, tylko w ubiegłym roku doszło do 420 milionów najróżniejszych ataków na globalną infrastrukturę krytyczną. Gdyby móc zobrazować do jeszcze bardziej dosadnie, to wystarczy sobie wyobrazić, że do takiego ataku dochodziło na całym świecie co… 13 sekund. Robi wrażenie, prawda?

W porównaniu z rokiem 2022 liczba ataków wzrosła aż o 30 procent. Nic się jednak zmieniło w kontekście tego, kto najczęściej pada ofiarą hakerów. Tu prym wiodą oczywiście Stany Zjednoczone, które jak wynika z raportu były atakowane przez 168 różnych podmiotów. Kolejne miejsce w tym niezbyt chlubnym rankingu zajęły takie kraje jak Wielka Brytania (88), Niemcy (77), Indie (72) czy też Japonia (66).

Na drugim biegunie znajdują się z kolei te kraje, z których te wspomniane ataki są przypuszczane, a więc Chiny (155), Rosja (88), a także Iran (45). Przypadek?

Zagrożone obszary

Co podlega atakom? Oczywiście infrastruktura krytyczna, ale także zwykły biznes, w tym także zakłady przemysłowe. - W mojej ocenie, tu swoją rolę odgrywają bardzo proste argumenty. Za biznesem podążają pieniądze i to jest pokusa dużego i łatwego zarobku. Takie jest właśnie myślenie ludzi odpowiedzialnych za ataki. Może się uda. Spróbujmy. Na dziesięć firm ze dwie na pewno ulegną. Łatwy pieniądze - powiedział Ryszard Korzeniecki.

Łatwy i duży pieniądz - brzmi nieźle, ale o jakiej skali tak naprawdę mowa? W tym miejscu powinny więc przemówić konkretne liczby. - Ile kosztuje średnio taki atak? Z ostatnich raportów wynika, że mówimy o wartości od 1 do 1,2 miliona dolarów. Jeśli zaś chodzi o te rekordowe okupy, to w 2020 roku wyniósł on 30 milionów dolarów, a zaledwie dwanaście miesięcy później było to 240 milionów - zakończył.

Co ciekawe, aż 71 procent wszystkich ataków stanowią właśnie instalacje automatyki przemysłowej. Kolejne 28 procent to z kolei sieci energetyczne oraz systemy automatyki budynków, dla których pozostał procent z całej puli ataków.  

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader