Blog tematyczny

Intel stawia na sztuczną inteligencję

Intel stawia na sztuczną inteligencję

W Intelu doskonale wiedzą, z której strony wieje wiatr i dlatego chcą jeszcze mocniej wejść w obszar sztucznej inteligencji. Firma ogłosiła niedawno swoje dalekosiężne plany, powołując do życia nowe niezależne przedsiębiorstwo o nazwie Articul8.

Powstanie kolejnej odnogi Intela to żadna nowość, ponieważ już w ubiegłym roku firma podzieliła się na spółki zajmując się na wyłączność produkcją chipów dla telekomunikacji oraz przemysłu obronnego. Nowy twór ma być z kolei odpowiedzialny wyłącznie za badania nad generatywną sztuczną inteligencją, co w czasie pędzącego rozwoju AI wydaje się być jedyną słuszną i właściwą drogą.

Niebezpieczna luka

Inicjatywa Intela ma również drugie dno. Jak bowiem zauważył dyrektor generalny Articul8, Arun Subramaniyan, w obszarze generatywnej sztucznej inteligencji występuje bardzo niebezpieczna luka. Szczegółów nie ujawniono, ale firma chce pracować nad odpowiednim jej zabezpieczeniu 

To oczywiście tylko jedna strona medalu, ponieważ tym pierwszym celem jest utrzymanie się w wyścigu największych producentów chipów na świecie. AI już jakiś czas weszło do gry i dzisiaj tworzenie wszystkich nowych technologicznych koncepcji jest dużo łatwiejsze, podobnie jak ich wdrażanie. Efektywność takich działań i ich bezpieczeństwo jest jednak nadal niepewne i właśnie tego mają dotyczyć w najbliższych tygodniach i miesiąca badania Articul8.

Walka trwa

Intel dostrzega również ryzyko pozostania w tyle w globalnym wyścigu o rynek chipów AI. Tam dominuje obecnie Nvidia oferując specjalistyczne chipy do obliczeń AI. Aby nie stracić na znaczeniu, Intel inwestuje w rozwój własnych chipów, ale zdaje sobie także sprawę, że sama infrastruktura sprzętowa to nie wszystko.

Articul8 weźmie się więc za rozwój generatywnej AI, konkurując z takimi usługami jak ChatGPT czy Bard od Google'a. Wskazuje to na zrozumienie Intela, że oprócz samych specjalistycznych chipów, kluczowe są duże modele językowe i zaawansowane algorytmy AI.

Współpraca i finansowanie

Decyzja o utworzeniu Articul8 to również efekt współpracy z Boston Consulting Group (BCG). Intel, we współpracy z BCG, przeprowadził badania nad potrzebami przedsiębiorstw w zakresie wdrażania AI. Wyniki tych badań skłoniły do utworzenia nowej spółki, której platforma jest gotowa do użycia w sektorze lotnictwa, półprzewodników, telekomunikacji i finansów.

Uruchomienie Articul8 ma sens nie tylko z perspektywy biznesowej, ale także ze względu na specjalizację Intela w sprzęcie. Articul8 skupi się głównie na rozwoju oprogramowania AI, co pozwoli korporacji działać szybciej i bardziej elastycznie.

Intel kontynuuje strategię przyciągania zewnętrznego kapitału na konkretne jednostki biznesowe. Articul8 przyciągnęło inwestycje od takich podmiotów jak DigitalBridge, Fin Capital, Mindset Ventures, Communitas Capital, GiantLeap Capital, GS Futures oraz Zain Group.

O sukces łatwo nie będzie. Konkurencja także prowadzi swoje działania, ale jedno jest pewne. Ten kto utrzyma się w peletonie prac nad sztuczną inteligencją, ten z automatu ustawia się na wygranej pozycji. 

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader