Blog tematyczny

Taniej już było. Jeden z kluczowych surowców ma znacznie podrożeć

Taniej już było. Jeden z kluczowych surowców ma znacznie podrożeć

Wszystko wskazuje na to, że wiele branż będzie już niedługo musiało się zmierzyć z bardzo poważnym problemem. Chodzi o wysokie i stale rosnące ceny jednego z kluczowych surowców na rynku.

Miedź, bo o niej mowa kosztuje obecnie około 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Jak jednak przewidują badacze Fitch Solutions, jeszcze w tym roku jej ceny mogą sięgnąć poziomu 10 tysięcy, a w 2025 roku przebić granicę 15 tysięcy dolarów za tonę. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, to przekroczony zostanie dotychczasowy rekord z notowań na londyńskiej giełdzie metali, który zanotowano w marcu ubiegłego roku - 10,73 tysiące dolarów.

Niestety, będzie drożej

Problem w tym, że wspomniane prognozy mają spore szanse na to, by się sprawdzić. Nie może być jednak inaczej, skoro zapotrzebowanie na miedź w ujęciu globalny stale rośnie.

Rosnąca świadomość ekologiczna i kolejne programy związane rozwojem odnawialnych źródeł energii automatycznie wznoszą zapotrzebowania na surowiec do niespotykanych wcześniej poziomów. Miedź jest w końcu kluczowym składnikiem przy produkcji m.in. turbin wiatrowych, nowych sieci energetycznych czy samochodów elektrycznych, które z roku na rok stają się coraz bardziej promowane, a docelowo mają wyprzeć pojazdy zasilane ropą.

Co więcej, wszystkie te zmiany są rozpisane w specjalnych agendach, czy to COP28, która była sygnowana przez 60 krajów, czy też unijnej dyrektywie o energetycznej neutralnością, która należy osiągnąć do 2050 roku. Formalna strona zmian oznacza, że te nie będą już wyłącznie kwestią wyboru, ale bardzo konkretnym krokiem postępowania państw, które się na nie zgodziły.

Reakcja łańcuchowa

Drugą stroną medalu w przypadku rosnących cen miedzi jest kumulacja wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń, które niestety mają miejsce w tym samym czasie. 

Warto bowiem pamiętać, że świat od kilku dobrych lat nie działa w sposób, który znaliśmy wcześniej. Pandemia, kolejne wojny i pomniejsze konflikty, ścierające się ze sobą mocarstwa - wszystko to składa się na wydobycie miedzi, a przypomnijmy, że jej największymi eksporterami są Chile, Peru, Chiny czy Rosja. Co ciekawe, jeden z czołowych wydobywców - firma Cobre Panama ogłosiła niedawno, że w 2024 i 2025 roku zmniejszy produkcję miedzi, by obniżyć swoje koszta.

Problemem jest także słabnąca pozycja dolara. Ten może być z kolei jeszcze słabszy, ponieważ Rezerwa Federalna (FED) szykuje się powoli do obniżenia stóp procentowych, a to z kolei będzie oznaczać, że miedź stanie się znacznie tańsza dla zagranicznych kupców.

Wiele krajów i całe gałęzie przemysłu, także związanego z automatyką, odczują to co będzie się działo w najbliższych miesiącach. Miedzi będzie coraz mniej, zapotrzebowania na nią będzie coraz większe, tak samo jak zamieszania na geopolitycznej szachownicy. Taniej więc już było… spokojnie też.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader