Blog tematyczny

Wielka integracja

Wielka integracja

Na temat przemysłu spod znaku 4.0 napisano już tysiące tekstów. W Automation Trader także pojawiło się ich sporo i poniekąd ten również będzie traktował o tym temacie. Tym razem jednak w nieco węższym ujęciu.
 

Wiele firm stawia obecnie na coraz większe innowacje. Rozwiązania, które maja usprawnić produkcje, zredukować koszty, a także przynieść bardzo konkretne korzyści dla środowiska. Ten ostatni aspekt może się dla niektórych wydawać marginalny, ale byłoby to myślenie niezgodne z prawdą. W obecnych czasach coraz większa liczba klientów bardzo poważnie myśli bowiem o kwestiach dbałości o środowisko i ekologii, kierując się potem przy wyborach biznesowych tym, czy dana firma podziela ich filozofię w tym zakresie.
 

Poszczególni producenci robią wszystko, by implementować dobre rozwiązania do swoich procesów produkcyjny i Mitsubishi Electric nie jest pod tym względem wyjątkiem. W przypadku tego giganta, którego działania ukierunkowane są dziś na rynek globalny, postawiono na autorskie rozwiązanie, które znamy bliżej jako e-F@ctory.
 

Nie ma się co oszukiwać, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, nacisk kładziony na konkurencyjność i redukowanie kosztów był bardzo duży. Problemy związane z kolejnymi zamknięciami granic i przerwaniem łańcuchach dostaw dały paliwo do przyspieszania tych zmian i obecnie model biznesowy każdej firmy musi zakładać takie zwiększenie nakładów na procesy cyfryzacji oraz integracji, by nie zostać w tyle za konkurencją. W przypadku Mitsubishi Electric nie ma o tym mowy, ponieważ to właśnie japoński kolos nadaje rytm wydarzeniom na rynku.

 

 

Dzisiaj nowoczesne fabryki nie przypominają już w niczym swoich poprzedniczek. Kiedy bowiem przychodzi do sprawowania kontroli nad wieloma - często skomplikowanymi - procesami, nie można zostawiać niczego przypadkowi, a osoba decyzyjna powinna w jak najkrótszym czasie otrzymać pakiet niezbędnych informacji. W tym miejscu do akcji wkraczają więc rozwiązania spod znaku rewolucji przemysłowej 4.0, które muszą błyskawicznie przetworzyć całe katalogi danych. Tego można z kolei dokonać wyłącznie poprzez powiązanie najnowszych rozwiązań technologicznych z tzw. koncepcją „internetu rzeczy”. Ta w dużym uproszczeniu zakłada z kolei, że identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, a także przetwarzać i wymieniać dane ze pośrednictwem inteligentnej sieci komputerowej.
 

Wspomniane rozwiązanie e-F@cator od Mitsubishi Electric zapewnie taką właśnie integrację. Jej zaimplementowanie pozwala nie tylko na sterowanie wszystkimi możliwymi procesami produkcyjnymi, ale dostarcza również operatorowi pakiet danych i pozwala mu monitorować każdą mierzalną zmienną. Wszystko to z kolei odbywa się na jednej funkcjonalnej platformie. 
 

Cały ten proces zbierania danych jest związany również z tym, że w rozwiązaniach proponowanych przez Mitsubishi Electric można najczęściej znaleźć przetwornice częstotliwości, a także serwonapędy, a nie np. napędy krokowe. To sprawia, że takie dane jak pozycje enkoderów, pobór energii, momenty obrotowe czy też inercja obciążenia, mogą być gromadzone w bardzo łatwy sposób. Przetwornice mają również inny atut, są korzystniejsze pod względem finansowym i przynoszą korzyść na płaszczyźnie kierowania operacjami prędkościowymi, co finalnie może dać wymierne oszczędności.
 

Jeśli do tego wszystkie dodamy złożoność procesu produkcyjnego pod katem robotyzacji, która jest przecież jedną z integralnych części przemysłu 4.0, to mamy pełen obraz sytuacji. Skoro zaś mowa o fabrykach przyszłości (dla niektórych to już teraźniejszość), to wszystkie te roboty muszą odpowiednio współpracować z ludźmi. Tu coraz częściej prym wiodą roboty sterowane sensorycznie, które nie mają problemów z tym, by zaadoptować się do konkretnych warunków bez koniecznościach ingerowania w ich oprogramowanie. Cała ta elastyczność przynosi na końcu wszystkich rachunków wymierne korzyści.
 

e-F@ctor proponuje wszystkie te rozwiązania w jednym miejscu i sprawia, że w czasach kiedy przewaga konkurencyjna staje się realna walutą i różnicą, firma Mitsubishi Electric proponuje rozwiązania, które spełniają wszystkie oczekiwania.

Podziel się tym postem

Automation Trader
IT Loft Park, ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 32 438 43 56
E-mail:
sales@automationtrader.com

VAT-EU: PL6462558521
REGON: 243655030
DUNS: 427734105

2021 © Automation Trader