Blog tematyczny

Europa miała piękny plan… I wtedy Putin zaczął wojnę

Europa miała piękny plan… I wtedy Putin zaczął wojnę

Rozpoczęta 24 lutego rosyjska agresja na Ukrainie przyniesie wiele skutków, które dzisiaj trudno nawet przewidzieć. To co jednak można stwierdzić ze stuprocentową pewnością, to fakt, że podjęta przez Władimira Putina ofensywa może zniweczyć europejskie plany zostania liderem rynku chipów.

Konsekwencjom wojny za naszą wschodnią granicą poświęciliśmy już sporo miejsca na naszych łamach. Sytuacja jest jednak dynamiczna, co oznacza, że trudno dzisiaj prognozować dalsze wydarzenia ze sporą dozą pewności. 

Surowce na wagę złota

Są jednak dziedziny, które już ucierpiały i wszystko wskazuje na to, że będą ponosić dalsze straty. Ci, którzy uważnie czytali teksty, które na łamach Automation Trader pojawiały się już od drugiej połowy ubiegłego roku, wiedzą, że świat od dłuższego czasu zmaga się z dość poważnymi niedoborami na rynku półprzewodników. Początkowo wpływ na to miała pandemia, która uderzyła w łańcuchy dostaw, ale mocno wpłynęła również na wzrosty cen surowców.

Oczywiście, bardziej optymistycznie spoglądający na temat analitycy i fachowcy prognozowali, że w 2022 roku, a najpóźniej w jego drugiej połowie sytuacja powinna się unormować. Nikt oczywiście nie brał pod uwagę w swoich rozważaniach wybuchu wojny na taką skalę i reakcji praktycznie całego świata, która krok za krokiem prowadzi do uczynienia z Rosji globalnego pariasa. 

Podjęte działania, chociaż słuszne, będą miały swoje konsekwencje. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że to właśnie z terenu Rosji pochodzi najwięcej rzadkich pierwiastków używanych do produkcji chipów oraz półprzewodników. 

Uzależnienie

Pierwszym z brzegu jest Neon, które jest niezbędny do działania laserów. Tak się z kolei składa, że świat w tej kwestii jest praktycznie uzależniony od duetu Rosja - Ukraina. W pierwszym z tych państw się go produkuje, a w drugim oczyszcza i przygotowuje do eksportu. Dziś, kiedy oba kraje znalazły się na wojennej ścieżce, dalsze zaopatrywanie odbiorców stało się niemożliwe. 

To samo dotyczy Palladu, którego aż 37 procent globalnego eksportu pochodzi właśnie z Rosji. Ten rzadki metal jest z kolei kluczowy przy okazji produkcji niektórych półprzewodników. Najbardziej na brakach tych surowców mogą z kolei ucierpieć Stany Zjednoczone, które stoją w pierwszym szeregu tych, którzy nakładają na reżim Putina bolesne sankcje. - Jeśli obecna sytuacja się utrzyma lub nasili, to amerykańscy producenci chipów mogą poważnie ucierpieć z powodu przerw w dostawach - powiedziała Lita Shon-Roy, prezes Techcetu, cytowana przez „Forbes”. - Prawda jest taka, że praktycznie wszystkie związane z Neonem potrzeby USA są pokrywane właśnie przez Rosję i Ukrainę - dodała.

Rewizja planów

Z raportu ERACTIV wynika z kolei, że problemy może mieć również Europa, której znaczenie w kontekście rynku półprzewodników malało z dekady na dekadę. Jeszcze w 1990 roku Stary Kontynent odpowiadał za 44 procent światowej, produkcji, by już w 2000 roku wartość ta spadła do 24 procent. Dzisiaj Europa odpowiada jedynie za 10 procent globalnego wolumenu i nic dziwnego, że Bruksela uznała zmianę tego stanu rzeczy za jeden ze swoich priorytetów.

Z powodu wojny na Ukrainie plany Unii Europejskiej będą musiały ulec poważnej rewizji. I chociaż dzisiaj skutków rosyjskiej agresji jeszcze w pełni nie widać, to w dłuższej perspektywie może się ona okazać bardzo bolesna. „Perspektywa sześciu lub dwunastu miesięcy wydaje się w tym przypadku dużo bardziej miarodajna” - czytamy w raporcie. 

- Na moment obecny żaden z naszych dostawców nie zgłosił żadnego potencjalnego zagrożenia związanego z rosyjską agresją. Sytuacja jest oczywiście monitorowana, a my pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi dostawcami i partnerami - wyznał rzecznik jednego z europejskich gigantów branży chipów, STMicroelecronics.

Tymczasem wojna trwa i wszystko wskazuje na to, że zanim w pełni poznamy jej konsekwencje, minie jeszcze sporo czasu.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader