Blog tematyczny

Jakość 4.0 - technologie dla produkcji

Jakość 4.0 - technologie dla produkcji

Jakość 4.0 jest mniej popularną koncepcją określającą technologie, praktyki i procesy potrzebne do lepszego zarządzania jakością. Na podstawie badania Quality 4.0 grupy Boston Consulting Group wyodrębniono 3 technologie, które zostaną wdrożone przez większość producentów, którzy planują usprawnić zarządzanie jakością:

  • predykcyjne analizy jakości 
  • kontrola jakości widzenia maszynowego 
  • standardowa procedura operacyjna (SOP)

Przemysł 4.0 głęboko zmienia przemysł wytwórczy, przetwórczy i produkcyjny. Pojęcie obejmuje wszystkie szybko rozwijające się technologie, procesy i praktyki, które zmieniają obecnie świat produkcji. Jakość 4.0 jest mniej popularną, ale szybko rozwijającą się koncepcją w ramach Przemysłu 4.0. Stara się dalej klasyfikować te konkretne technologie, praktyki i procedury, które umożliwiają producentom opracowywanie, zarządzanie i utrzymywanie standardów jakości w całym łańcuchu dostaw. Jakość 4.0 nie tylko wpływa na to, co dzieje się w fabryce – obejmuje cały łańcuch dostaw – od badań i rozwoju, przez zaopatrzenie, produkcję, logistykę i sprzedaż, po usługi posprzedażowe oraz inne funkcje korporacyjne – aż po administrację i zarządzanie.

Według raportu prawie dwie trzecie producentów uważa, że jakość 4.0 znacząco wpłynie na ich działanie w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednak tylko 16% twierdzi, że ich firma rozpoczęła wdrażanie praktyk jakości 4.0, a 63% nawet nie osiągnęło etapu planowania. Podczas gdy firmy uznają, że Jakość 4.0 może generować znaczną wartość, tylko nieliczne zdefiniowały szczegółową strategię i uruchomiły już program wdrożeniowy. Sukces w zarządzaniu jakością można osiągnąć tylko dzięki wieloaspektowemu podejściu, które – oprócz kwestii technologicznych – obejmuje również pełen zakres praktyk strategicznych i kulturowych.

Trzy kluczowe technologie wspomagające stojące za jakością 4.0

Predykcyjne analizy jakości

Narzędzie wykorzystywane przez producentów do prognozowania jakości produktów, komponentów i materiałów, które są już w trakcie procesu produkcyjnego. Analiza predykcyjna rozpoczyna się od czyszczenia, formatowania i analizy ogromnych ilości danych gromadzonych podczas procesu produkcyjnego. Algorytmy statystyczne i uczenie maszynowe są następnie stosowane do danych w celu uzyskania przydatnych informacji. Te spostrzeżenia mogą umożliwić producentom ujawnienie przydatnych korelacji między zmiennymi krytycznymi, rozpoznanie wzorców danych, wykrycie anomalii oraz przewidzenie przyszłych wyników i trendów. Może rozwiązać pierwotne przyczyny problemów z wyprzedzeniem – zanim pojawią się jakiekolwiek problemy z jakością.

Kontrola jakości widzenia maszynowego

To rodzaj technologii, która za pomocą współpracujących ze sobą elektronicznych urządzeń przeprowadza automatyczną analizę wizyjną otoczenia. Rozwój a także wzrost dostępności kamer sprawił, że kontrola wizyjna szturmem weszła do zakładów produkcyjnych. Dokładne i powtarzalne pomiary, prędkość działania oraz niezawodność to cechy, które sprawiły, że kontrola produkcji praktycznie uzależniła się od systemów wizyjnych. Zastosowania widzenia maszynowego w przemyśle oraz procesie produkcji są ogromne, znajduje zastosowanie w takich sektorach jak: kontrola kompletności, analiza wymiarowa, kontrola pozycji, oraz wielu innych. 

Standardowa procedura operacyjna (SOP)

Standardowa procedura operacyjna jest zapisywana, krok po kroku jako zestaw instrukcji opisujących sposób wykonywania rutynowej czynności. SPO może służyć do dostarczania instrukcji do zadań ręcznych i automatycznych, a także może służyć jako przewodnik po bezpiecznych praktykach pracy. Pracownicy powinni je uzupełniać w ten sam sposób za każdym razem, aby operacje były spójne. SPO może pomóc producentom w ustanowieniu spójnych praktyk pracy w różnych organizacjach, utrzymaniu wysokiego poziomu jakości, zapewnieniu wydajności i bezpieczeństwa pracy, uniknięciu nieporozumień i zapobieganiu nieprzestrzeganiu przepisów branżowych. Może usprawnić proces produkcji, jednocześnie minimalizując ryzyko błędów.

źródło: polskiprzemysl

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader