Blog tematyczny

Planuj i myśl jak szachista. Jeśli możesz, nie zwlekaj z zakupem części

Planuj i myśl jak szachista. Jeśli możesz, nie zwlekaj z zakupem części

Jak ważna jest szybka decyzja? W zwyczajnym życiu czasami lepiej dwa razy się zastanowić, ale jeśli ktoś szuka części automatyki przemysłowej, to - szczególnie w obecnych czasach - nie powinien zbyt długo zwlekać.

Kilka ostatnich lat było nas wszystkich doskonałą nauką. Najpierw niemal cały świat doświadczyła pandemia, która pokazała, że budowane latami struktury globalnych zależności nie są tak doskonałe jak się wydawało. Oczywiście, ktoś mógłby w tym miejscu stwierdzić, że przecież nie dało się przewidzieć tego, że tuż po ataku wirusa i zamknięciach granic, świat będzie się musiał się zmierzyć z wojną. 

Planuj!

Wszystko co przez tak długi czas uważaliśmy za pewne i bezpieczne, w jednej chwili straciło na wartości i stało się nieaktualne. Izolacja krajów, zerwane łańcuchy dostaw, problemy z produkcją komponentów, których wcześniej na rynku było dokładnie tyle, by starczyło dla wszyskich. Nikt nie myślał o gromadzeniu zapasów czy przewidywaniu apokaliptycznych scenariuszy. Skoro bowiem było dobrze i przez lata nic w tej kwestii - poza oczywiście rosnącymi zależnościami np. w stosunku do Chin - się zmieniało, to po co było planować kilka kroków do przodu? 

Czas pokazał, że było to zgubne myślenie, które odbiło się czkawką wielu firmom, nawet tym, które na rynku uchodziły za gigantów. 

Pandemia to jednak nie jedyna kłoda, która zostało rzucona biznesowi pod nogi. Od pół roku za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne, a społeczność międzynarodowa radzi co z robić z Rosją, która występuje tu w roli bestialskiego agresora. Jakby tego z kolei było mało, w ostatnim tygodniach doszło do bardzo poważnego zaognienia sytuacji na Pacyfiku, co może już niedługo przynieść całkowicie nieobliczalne konsekwencje.

To dopiero początek

Wizyta Nancy Pelosie, przewodniczącej Izby Reprezentantów w Tajpej podziałała bowiem na Chińczyków niczym płachta na byka. Nie jest w końcu żadną tajemnicą, że uznają oni Tajwan za swoją strefę wpływów i tego typu działania oceniają po prostu jako wrogie. 

W kontekście globalnej sytuacji na rynkach ma to ogromne znaczenie, choćby z dwóch podstawowych powodów. 

Po pierwsze, mowa bowiem o znajdującym się pod lupą Tajwanie, który jest liderem, jeśli chodzi generowanie przychodów z producji i eksportu półprzewodników, czyli dokładnie tych komponentów, których na rynku coraz częściej brakuje. Z raportu „TrendForce” wynika, że Tajwan odpowiada aktualnie za 92 procent całkowitej produkcji tych najbardziej zaawansowanych półprzewodników, a połowę z tego toru przypada w udziale lokalnemu gigantowi, a więc Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). 

Po drugie, jakiekolwiek utrudnienia w rejonie Cieśnina Tajwańskiej mogą mieć trudne do przewidzenia skutki. Tylko bowiem w tym roku przez jej wody przepłynęło 88 procent statków z towarami - licząc wg. tonażu. Nie może więc dziwić, że chińskie manewry dookoła Wyspy, które były odpowiedzią na amerykańskie działania, wzbudziły spory niepokój. Gdyby bowiem doszło do całkowitej blokady Tajwanu i wspomnianej cieśniny, to ucierpiałby na tym cały globalny system.

Nie zwlekaj

W tym miejscu wracamy więc do kwestii, która pojawiła się na początku, a więc podejmowaniu szybkich decyzji. Jest to kluczowe w przypadku, tych którzy muszą myśleć o swoich przedsiębiorstwach niczym szachiści, planując kilka ruchów do przodu.

Jako Automation Trader bardzo mocno nakłaniamy do planowania naszych klientów. Nawet bowiem, jeśli w danym czasie konkretna część nie jest im potrzebna, to kalkulując ryzyko lub po prostu czyniąc odpowiednie zapasy, warto zdecydować się na zakup w momencie, kiedy komponenty są dostępne i można je sprowadzić w rozsądnym okresie czasowym.

Sytuacja na rynku jest bowiem tak napięta i zmienna, że często dostępność i ceny danych części potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Finalnie klienta nie powinno to interesować, bo on oczekuje zawsze końcowego efektu. Lepsze zrozumienie uwarunkowań - także tych geopolitycznych - pozwoli jednak na takie ułożenie procesu decyzyjnego, by uniknąć problemów, nerwów i na końcu wszystkich rachunków może dać wymierną oszczędność finansową.

Jeśli więc zastanawiasz się czy kupić - nasza rada brzmi - nie zwlekaj! Kup teraz.

Automation Trader Spółka z o.o.
ul. Browarowa 21
43-100 Tychy, Polska
Tel: +48 799 361 559
E-mail: [email protected]

VAT-EU: PL6463009354
REGON: 527345886
DUNS: 427734105

2024 © Automation Trader